Читај ми!

Цариници у последњих месец дана спречили више кријумчарења скупоцених сатова

Цариници су у протеклих месец дана спречили три покушаја кријумчарења луксузних сатова, чија се вредност процењује хиљадама евра.

Последњи у низу таквих случајева забележен је 21. новембра 2020. године на прелазу Хоргош, када су цариници испод сувозачког седишта једног "поршеа" пронашли мушки "ролекс" вредан око 8.000 евра.

Њега је покушао да прокријумчари 30-годишњи турски држављанин, који је на прелаз пристигао у суботу у вечерњим часовима, путујући са сувозачем из Немачке ка Турској у "поршеу" немачких регистарских ознака.

Током детаљне контроле возила, цариници су испод сувозачког седишта наишли на оригиналну кутију скупоценог мушког сата марке "ролекс", у којој се налазио и рачун.

Са феноменом кријумчарења луксузних сатова најчешће се, ипак, суочавају цариници на београдском аеродрому "Никола Тесла" који су у последње три године открили и запленили чак 47 скупоцених сатова укупне вредности преко 1,1 милион евра, саопштила је Управа царина.

Тако је 30. октобра 2020. године на руци 28-годишњег српског држављанина који је допутовао из САД откривен сат "брајтлинг навитајмер" вредан око 5.000 долара.

Иако је тврдио да нема ништа да пријави, цариници су у његовој ручној торби пронашли гаранцију за сат који је носио на руци.

Нешто слично догодило се на аеродрому и два дана раније, 28. октобра 2020. године, када је летом из Истанбула пристигао путник који је на руци носио "ролекс" купљен у Црној Гори. 

Наиме, путник је истог дана, на излазу из Црне Горе оверио документа за повраћај пореза на сат вредан готово 11.000 евра и отпутовао ка Истанбулу, где се укрцао на лет за Београд. 

Захваљујући размени информација са царином Црне Горе, било је могуће лоцирати кретање путника и спречити покушај избегавања плаћања дажбина.

Управа царина подсећа да држављани Србије имају повластицу за унос робе у вредности до 100 евра. Међутим, са собом могу носити и робу вреднију од наведеног лимита, али онда она подлеже наплати дажбина.

Уколико неко носи робу до укупне вредности од 3.000 евра, за коју је јасно да је намењена за личне потребе, а не за даљу препродају, на граници ће бити примењен такозвани скраћени царински поступак. Тај поступак се спроводи уз јединствену стопу царине од десет одсто и стопу ПДВ-а која у највећем броју случајева износи 20 одсто. Уколико је роба вреднија од 3.000 евра, она ће бити оцарињена у редовном царинском поступку.

петак, 26. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво