Читај ми!

Његош пред Хашким трибуналом

Тужилаштво Трибунала у Хагу на суђењу Радовану Караџићу тврдило да је Његош у својој поеми "Горски вијенац" "славио убијање Муслимана, односно потурица". Према тумачењу тужитељке Катрине Густавсон, то је био "позив на етничко чишћење земље од Муслимана".

У наставку суђења Радовану Караџићу пред Хашким трибуналом, Тужилаштво тврди да је Петар Петровић у својој поеми "Горски вијенац" "славио убијање Муслимана, односно потурица".

Тужитељка Катрина Густавсон опширно је цитирала стихове из "Горског вијенца" током унакрсног испитивања сведока одбране Гојка Кличковића, који је у главном исказу поменуо да се Караџић, током рата у БиХ, често позивао на тај Његошев спев.

Заступница оптужбе цитирала је дијалог владике Данила и Вука Мићуновића у којем се - у слободном преводу са енглеског - позива на "чишћење наше земље од неверника" и каже да "наша битка неће бити окончана док ми или Турци не будемо истребљени".

Према тумачењу тужитељке Густавсон, то је био "позив на етничко чишћење земље од Муслимана".

Његош у "Горском вијенцу" "слави убијање Муслимана, уништавање њихових кућа и рушење њихових џамија", сугерисала је тужитељка.

Ограђујући се да није проучавао Његошево дело, сведок Кличковић који је после рата био премијер Републике Српске, узвратио је да довођење у везу "Горског вијенца" са злочинима током сукоба у БиХ, "излази из оквира лепог понашања".

"Ја осуђујем свако разарање и убијање", рекао је сведок, додајући да је Његош описивао историјске догађаје од "пре 200 година".

На примедбу тужитељке да је сам изјавио да је Караџић "упоређивао 'Горски вијенац' с текућим догађајима", Кличковић је одговорио: "Не, нисам чуо."

У додатном испитивању, Караџић који се брани сам, питао је сведока "када је Његош живео и написао свој спев".

Кличковић је одговорио да је то било у време турског надирања, и освајања Балкана, и чињења великих злочина, и скоро уништавања хришћанства", додајући да су "Његош и владика Данило били на својој земљи".

Прецизирајући да је "Горски вијенац" написан у 19. веку и да описује догађаје из 17. века, Караџић је слободарску поруку спева илустровао стиховима: "Тирјанину стати ногом за врат... то је људска дужност најсветија" и "Коме закон лежи у топузу, трагови му смрде нечовјештвом".

Бивши председник РС оптужен је за геноцид у Сребреници, прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ, који је у седам општина имао размере геноцида, за терорисање становништва Сарајева кампањом артиљеријских и снајперских напада, и узимање припадника мировних снага УН за таоце, 1992-95. године.

Караџић је данас пред судије извео и заштићеног сведока КW-545 који је говорио на седници затвореној за јавност.

Суђење се наставља сутра.

Број коментара 18

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво