Читај ми!

Уницеф: Потенцијална епидемија малих богиња се може избећи вакцинацијом

Након што је Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" известио о паду стопе имунизације за све вакцине за децу у Србији за 2020. и 2021. годину, Уницеф упозорава да је у земљи могуће избијање епидемије малих богиња и других болести које се могу спречити вакцинама.

Уницеф наводи да је тај пад делом последица лошије доступности педијатријских служби током периода пандемије, али и резултат такозване "инфодемије" и повећаног противљења вакцинама у јавности.

Истичу, да нарочито брине пад обухвата вакцином против малих богиња, заушака и рубеле (ММР) - који је у 2021. години износио 74,8 одсто на националном нивоу, а у једом од градова само 24,4 одсто.

У саопштењу се наводи да се број невакцинисане и осетљиве деце повећао током последњих неколико година до нивоа који представља увећан ризик за ширење болести које се могу спречити вакцинама, што може довести до епидемије малих богиња. 

"Иако се чини да смо на корак од избијања епидемије малих богиња у Србији, та ситуација се може избећи. Квалитетне и безбедне вакцине су доступне у Србији, а педијатријским службама је лакше приступити сада него у периоду пандемије коронавируса која је у великој мери иза нас", подвукла је Дејана Костадинова, директорка Уницефа у Србији.

Костадинова напомиње да ангажовање кључних актера у процесу имунизације - здравствених радника - лекара, педијатара, медицинских сестара, стручњака из области јавног здравља, али и родитеља, наставника, доносиоца одлука - може довести до брзе вакцинације оних који су пропустили да приме своје дозе ММР вакцине и тиме до веће заштите све деце, нарочито оне која су у највећем ризику због слабог имуног система.

"На тај начин ће се смањити и ризици од епидемије и болести. Позивамо родитеље да потраже проверене изворе информација о вакцинама и имунизацији, да разговарају о стварима које их брину са здравственим радницима и донесу праву одлуку на основу свих информација - а то је да одмах вакцинишу своју децу", додала је Костадинова.

Имунизација је један од кључних приоритета Програма сарадње између Уницефа и Владе Србије за период од 2021. до 2025. године, који је такође препознат и у вишегодишњим плановима сарадње са Министарством здравља, наводи се у саопштењу.

Уницеф је, кажу, спреман да пружи додатну подршку Влади, здравственим радницима и родитељима како би се достигао потребни обухват од 95 или више процената свим вакцинама, а посебно са 2 дозе безбедне и делотворне ММР вакцине која може заштити сву децу од малих богиња и елиминисати или значајно смањити ширење ове опасне болести.

Мале богиње су озбиљна вирусна инфекција 

Уницеф наводи да су мале богиње озбиљна вирусна инфекција која може утицати на здравље, раст и развој деце.

"Осим директних последица инфекције на организам, које могу бити и смртоносне, вирус малих богиња такође слаби имуни систем и чини децу подложнијом другим заразним болестима попут упале плућа и дијареје, чак и месецима након самог заражавања малим богињама код оних који их преживе", наводи се у саопштењу.

Како су истакли, током епидемије малих богиња у Србији између 2017. и 2019. године, било је неколико хиљада заражених и хоспитализованих и 15 смртних случајева, од чега четворо деце млађе од четири године. 

Вакцине, указују, спадају у највећа глобална јавноздравствена достигнућа.

"Вакцине већ више од два века безбедно смањују разорни утицај болести попут дечије парализе, малих и давно искорењених великих богиња, и помажу деци да одрастају здрава и срећна. Захваљујући напорима уложеним у имунизацију широм света, деца могу да ходају, да се играју, плешу, уче. Вакцинисана деца постижу бољи успех у школи, а позитивни економски утицаји се осећају у њиховим локалним заједницама. Процењује се да су вакцине данас један од најделотворнијих начина за унапређење глобалног благостања. Делују као штит за породице и заједнице", пише у саопштењу.

Уницеф  наводи да данас постоје вакцине против више од двадесет и пет смртоносних болести, укључујући и ММР вакцину која у две дозе пружа целоживотну заштиту од три вирусна обољења.

"Па ипак, многе земље широм света и даље имају проблема са вакцинисањем целокупне популације деце. Међутим, Србија је у привилегованом положају јер има адекватан број свих потребних вакцина које су лако доступне становништву", пише у саопштењу.

недеља, 19. мај 2024.
23° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара