Читај ми!

Лакше и опуштеније путовање у бели свет, чека ли нас лето изненађења

Једна за другом, европске државе постепено укидају готово сва епидемијска ограничења. То буди наду да ћемо овог лета лакше и опуштеније путовати, али судећи по најавама, по ценама и за петину вишим него 2019. године.

Највише су скочиле цене туристичких аранжмана у Грчкој, омиљеном одредишту највећег броја наших грађана лети.

Кажу, поскупљење енергената, по домино ефекту, повукло је на горе цене готово свих производа па и услуга. Тако је у просеку апартмански смештај у тој земљи поскупео 15 одсто, а хотелски 20.

"Радна снага која долази из Бугарске више није присутна, поскупела је цена радног сата и све је то аутоматски подигло цену апартманског смештаја. Што се тиче хотелског смештаја, смањен је обим соба које су на располагању а самим тим повећана је цена закупа хотелског смештаја", каже Дејан Букарица из Хедоник травела.

Турска је прошлог лета повећала цене, па се овог, оне неће битније мењати. А већина наших агенција има чврсте вишегодишње уговоре са турским хотелијерима који их штите од додатног поскупљења.

У Италију се туристички и даље не може, али агенти очекују да ће се и она отворити 1. маја и готово су сигурни да ће бити поскупљења. У Шпанију наши туристи већ путују, а тамо су цене на нивоу од пре короне. Полако се отварају и такозване далеке дестинације.

"У овом тренутку најтраженији су Занзибар, Малдиви и Доминиканска република. Гледамо да имамо добре конекције са авио-компанијама, да унапред купујемо карте и на тај начин заштитимо цене, али те цене су заиста повољније у односу на оне пре пандемије јер се авио-компаније на тим далеким летовима труде да поврате оно изгубљено кроз повољније цене", каже Андреј Тодоровић из Контикија.

Економисте поскупљење туристичких услуга не изненађује.

"Ја мислим да је фактор који су многи занемарили висока инфлација у еврозони. Прошле године је она била преко пет одсто и кад имате такву инфлацију за очекивати је да имате и раст цена услуга, посебно у туризму. Туристички бизнис је трпео велике губитке током 2020., у нешто мањој мери и 2021. и ово је година када они желе да то исправе и да се врате на нормалан режим пословања", каже Горан Николић, економиста.

Земље севера Европе укинуле су готово све ковид мере, то су учинили и Британци, а и Немачка ће се током марта вратити нормалном животу.

Житељи тих земаља су иначе највећи европски путници. На повећање цена аранжмана утицаће и то што они овога лета неће питати за цену. Биће им само важно да, после двогодишње паузе, десетак дана уживају на топлом медитеранском сунцу.

четвртак, 19. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи