Читај ми!

Драгоцена слика Влаха Буковца остаје у Србији, у Музеју Војводине очекују да им дело буде враћено

Служба за борбу против организованог криминала Министарства унутрашњих послова Републике Србије и швајцарска полиција спречили су продају слике Благовештенски сабор у Сремским Карловцима 1861. чувеног сликара Влаха Буковца, потврдили су у саопштењу Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама и Музеј Војводине.

Београдска полиција је у среду увече ухапсила више осумњичених за покушај продаје слике Влаха Буковца у Швајцарској за 600.000 евра.

"Благовештенски сабор у Сремским Карловцима 1861." је дело које је Влахо Буковац урадио према поруџбини, поводом 40-годишњице Сабора, а на основу старије литографије, подсећа се у саопштењу.

Поменута литографија урађена је према оригиналној фотографији Сабора, коју је израдио новосадски фотографа Стефан Вулпе.

На слици је представљен црквено-народни Сабор Срба којим је председавао патријарх Јосиф Рајачић, одржан на Благовести 1861. године.

Благовештенски сабор један је од најзначајнијих догађаја за историју аутономије Срба у Угарској на којем су Срби тражили своју политичко-територијалну аутономију, која би укључила територије на којима претежно живе Срби, у којој би званични језик био српски, а званично писмо ћирилица.

На слици су приказана 82 аутентична портрета учесника Сабора, црквеног клера, политичких странака и грађана, међу којима се налазио и Светозар Милетић. Аутор се потписао у доњем десном углу, ћириличним малим словима: влахо буковац цавтат 1901.

Власништво Музеја Војводине слика је постала откупом 15. априла 1953, а приликом провале у Дворац у Челареву 28. новембра 1993. украдена је заједно са још три слике.

У том тренутку у челаревском дворцу, депандансу Музеја Војводине, налазила стална поставка стилског намештаја.

"Пред нама је судски поступак, након којег ће се, верујемо, ово значајно дело вратити у Музеј Војводине, у чијем фундусу се првобитно и налазило. Верујемо да се ради о оригиналу, а када се дело врати у Музеј, извршићемо додатне физичко-хемијске анализе како би смо стопроцентно потврдили његову аутентичност", закључује се у саопштењу.

петак, 26. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво