Мало село из којег је потекао велики научник – Идвор чува успомену на Пупина

Идворци с поносом подсећају на све оно чиме нас је Михајло Пупин задужио, као и на то да је пре 100 година Зрењанин великана светске науке прогласио почасним грађанином. У родном месту научника очекује се реконструкција школе која је претворена у музеј, а у Београду Пупинов споменик.

За афирмацију Пупиновог дела и изградњу његовог система вредности у протекле четири деценије Пупинову медаљу добило је 146 појединаца. Многи од њих, попут генерала Обрадовића, везани су и за Банат, и за Пупина, и за електротехнику.

"И данас, оно што ме опет повезује са Пупином то је рад са младима, подржавање младих кадрова. Ми данас овде у Институту имамо 18 докторанада наука, сваком од њих помажемо, а и ја директно се укључујем у то да дефинишемо праве теме", каже генерал Милош Обрадовић, добитник Пупинове медаље.

Инжењери указују и на значај научникових патената, о којима се спрема и посебна публикација.

"Цела прича са Пупиновим патентима започела је озбиљно. У ствари 1979. године, дотле се углавном знало и говорило о 24 Пупинова патента. Данас смо дошли до 142. Ми већ у фондацији имамо сређених око 100 патентних списа", истиче инжењер Милан Божић, почасни грађанин Идвора.

Житељи Идвора, у знак захвалности за унапређење Пупиновог родног места додељују признање – Почасни грађанин Идвора. За сада их је шеснаесторо. Помагали су и помажу око обнављана научниковог Меморијалног комплекса.

"Ми смо као војска покушали да помогнемо пре свега господину Милану Божићу и другима да се направе тамо услови, да то изгледа пристојно и да обележавања могу да протекну као једна стимулативна мера за младе генерације да почну да се баве науком", поручује генерал-пуковник Бранко Крга, почасни грађанин Идвора.

"Сад се ради на обнови тога комплекса, али наравно то треба стално одржавати и унапређивати. То су културно-историјски споменици који траже доста средстава да се одржавају и америчка амбасада је обећала помоћ, постоје тамо неки фондови да се добије новац да се цео комплекс обнови до краја", истиче Бранко Ковачевић.

Стара основна школа у Идвору постала је музеј, који је затворен 2014. године, подсећа директор Дома културе "Михајло Пупин" Светислав Закић.

Каже да су од 2018. године од Министарства културе и информисања добили 1.900.000 динара, па је коначно сређена документација за реконстрикцију старе школе.

Тако ће бити реновирана од прага до крова, а урађено је и идејно решење нове интерактивне изложбене поставке.

понедељак, 12. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом