Читај ми!

"Дечји бракови су озбиљно кршење права девојчица"

"Дечји бракови остављају катастрофалне последице на ментално и физичко здравље девојчица, али и на друштво у целини", упозорила је потпредседница Владе Србије и председница Kоординационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић. Нагласила је да се 56 одсто девојчица ромске националности уда пре 18., а свака шеста пре навршене 15. године.

"У сусрет Међународном дану жена, не можемо а да се не осврнемо на појаву која представља озбиљну повреду женских и дечијих права, а то су рани и дечји бракови, нарочито присутни у ромској заједници. На нама као друштву је да стереотипе рушимо, а праксе која су штетне мењамо, jер дечји бракови остављају катастрофалне последице на ментално и физичко здравље девојчица, али и на друштво у целини", упозорила је Зорана Михајловић. 

Подсетила је, да је на иницијативу УНИЦЕФ-а и Kоординационог тела формирана Национална коалиција за окончање дечјих бракова, како би се кроз заједничка и координирана залагања унапредила права деце, нарочито оне из најугроженијих категорија.

Нагласила је да се 56 одсто девојчица ромске националности уда пре 18. године, а свака шеста пре навршене 15. године. То, како је указала, оставља озбиљне последице по њихов живот, јер прекидају своје школовање, рано рађају, што њих и њихове бебе излаже бројним здравственим ризицима и стопи смртности која је дупло већа него у општој популацији, а неретко су изложене и насиљу у породици и сиромаштву.

Додала је да се кроз Националну коалицију коју чине представници ресорних институција, али и удружења која се баве положајем Рома и Ромкиња у друштву, ради на томе да се та појаву која утиче на здравље, образовање и право на живот без насиља искорени.

Сто милиона девојчица у ризику од ступања у брак

Деjана Kостадинова, директорка УНИЦЕФ-а у Србији, упозорила је да је чак и пре избијања ковид-19 епидемије, 100 милиона девојчица било у ризику од ступања у дечји брак у овој деценији, упркос значајном смањењу стопе дечијих бракова у неколико земаља.

Указала је да прекид школовања, изолација од пријатеља и недостатак мрежа подршке, као и повећање сиромаштва, угрожавају постигнут напредак да се искорени ова штетна пракса.

Због тога се, додала је, мора наставити са заједничким напорима, на глобалном нивоу али и у Србији, да би се окончали дечији бракови.

Сматра да је једини начин да се то уради спровођење ефикасних закона и политика, обезбеђивање приступа здравственим и установама социјалне заштите и мере подршке угроженим породицама.

"Само заједничким напорима можемо значајно умањити ризике за девојчице и осигурати да оне остваре своје пуне потенцијале и своје право на безбедно и безбрижно детињство, као и право на образовање, здравље, и право на будућност", поручила је Kостадинова.

четвртак, 19. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи