Читај ми!

Јахање коња и ношење крста кроз град – овако је Панчево обележило Богојављење

Због неповољне епидемиолошке ситуације ове године у Панчеву нема пливања за часни крст, што је раније привлачило велики број учесника. Међутим, удружење Српска Спарта потрудило се да обележи празник јахањем коња и ношењем крста кроз град.

Сваке године на Богојављење окупљају се коњаници испред Преображенског храма у Панчеву, где добијају благослов за одржавање манифестације. Ове године нема пливања, али се слави велики празник освећења воде, али и све природе.

"Дали су нам снагу, подстицај за живот, за све, јер без Бога, знамо, нема напретка ни у каквом погледу", каже свештеник Велимир Бирманац.

Деца су преузела венац и крст испред цркве и заједно са коњаницима и фијакерима кренули у празнично јахање главним градским улицама. У овој лепој традицији увек учествују коњари из насеља Маргита, који изводе коње сваке године на Бадњи дан, Божић и Богојављење.

"Коњи су увек спремни, поготово за овако лепе ствари. Ми имамо и воље и елана и ништа нам није тешко", истиче коњар Стеван Марјанов.

"Овде је лепо, значи ми што сам ту. Супер је. Први пут сам овде, дошла сам из Болеча", прича Милица Смиљковић.

Удружење Српска Спарта изабрало је споменик Стевана Шупљикца за место где ће положити венац, зато што је ова личност значајна за историју Панчева.

"Стеван Шупљикац је први војвода у Српској Војводини. На Мајској скупштини 1848. године је за то изабран, а тада је и настала Српска Спарта", наводи Зоран Рајачић из Удружења Српска Спарта.

Часни крст је, иако без пливача, поринут у реку Тамиш, а уз пловидбу чамцима био је то симболичан гест молитве за све људе и нада у добро здравље наредних година.

уторак, 15. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом