Мала матура у среду – нико не зна сва питања теста

Три дана пре полагања првог теста мале матуре сви имају недоумице. Ученици оне у вези са градивом, а родитељи у вези са безбедношћу деце на испиту, док надлежни брину о томе да тестови остану нетакнути до отварања пред ученицима. Неке од тих недоумица за Јутарњи програм РТС-а решио је Милан Пашић, помоћник министра за предшколско и основно образовање и васпитање.

Милан Пашић каже да је све спремно, да се чека уторак, дан дистрибуције. Ове године је, истиче централизована штампа, припрема, дистрибуција у Заводу за вредновање квалитета образовања, тако да нема више екстерних штампарија и разлога за неким пропустима које су се дешавале ранијих година, јер је све на једном месту.

Истиче да је свака фаза од припреме, чувања и дистрибуције тестова специфична и по посебним надзором.

"Од саме фазе формирања комисија које се баве израдом задатака, њихов улазак у ту безбедносну зону у Заводу која је под камерама, где не могу да унесу телефоне, ништа друго осим оловке и папира, јер је све под камерама. Након тога следи, фаза саме штампе, која је такође у тој просторији. Ове године имамо нови штампач односно нову штампарију која је такође под надзором камера", објашњава Пашић.

Додаје да, након тога следи паковање тестова у сигурносне кесе, а затим у сигурносне кутије са затворницама, а касније дистрибуција од стране поште у сигурносним кавезима или возилима која су у пратњи полиције.

Ко зна сва питања теста

На питање ко у овом тренутку зна питања теста, Пашић одговара да при Заводу постоји комисија и да су они задужени за саму израду теста и да они не улазе у то и да надгледају тај процес као министарство.

Истиче да ни сваки члан комисије не зна цео тест, већ одређени део задатака и да се задаци на крају селекционишу и стављају у завршни испит.

Министар је сугерисао да би део теста који се односи на градиво из последња три месеца наставе требало да буде једноставнији и Пашић наглашава да верују у рад комисије.

"Сматрамо да и ако буде неко питање из те области да ће бити из основног нивоа, и да тај ниво треба реши око 80 одсто ученика. Мислим да су аутори теста о томе водили рачуна и да неће бити проблема", очекује Пешић.

Полагање испита у условима пандемије

Објашњава и како ће изгледати полагање теста. Наводи да ће учионици бити до девет ученика, и са њима  два дежурна наставника.

"Ученици ће све ствари оставити испред учионице. Препорука је да они носе маске а за наставнике је то обавеза. Растојање између ученика је два метра иако је препорука метар и по, тако да  свако може да има довољно простора", каже Пашић.

Што се тиче школе у Београду у којој је један дечак заражен короном, директорка је каже Пашић предузела све мере наложене од Градског завода за јавно здравље. Ученици, као и наставник који су били у контакту са зараженим су тестирани и на сву срећу сви су негативни.

Наводи да ће ученик који је позитиван полагати тест у августовском року.

Пашић је апеловао и на родитеље ако имају или примете било какве симптоме да не шаљу децу у школуи да сачекају августовски рок јер има довољно места за све ученике.

Најављује и да ће 23. јуна до 8.00 часова бити резултати а да након тога следи рок за жалбе.

Апелује на ученике да тог јутра дођу наспавани, да доручкују и да концентрација  буде усмерена на основни ниво решавања задатака. Ученици годинама мисле да је то лако и фокус пребаце на теже задатке, па се у основном дешавају највеће грешке.

среда, 09. јул 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом