Клизиште руши куће у Заовинама, земља се устремила ка језеру

Пре седам дана почело је лагано да клизи тло у Доњим Мандићима, на обали Заовинског језера на Тари. Претходна три дана клизиште је показало сву своју разорну снагу – захватило је површину од око тридесет хектара, урушило шуме, готово читаво викенд насеље, инфраструктуру, и овај део села учинило готово недоступним.

Од јуче, тло се померило и за неколико метара – тамо где се са прекинутог пута спуштало преко камења и бусења сада су мердевине, и то је једини прилаз и излаз из овог насеља. Тако се и преноси покућство, не би ли се нешто спасило.

"Много је горе данас него јуче – јер оно горе није било пукло јуче. Радници тамо кажу да се синоћ одвалило од брда, један део, изнад кућа. Не смеш тамо ни да прођеш пешке, а нема говора ни са чим другим, као што видите", каже Радисав Мандић из села Доњи Мандићи, Заовине.

Срушене, или измештене из темеља, ове куће жалосно сведоче о путу клизишта на коме су се нашле, а које је прорадило после вишемесечног спуштања нивоа језера реверзибилне хидроелектране. Неке су тек саграђене, а сада се разграђују.

"То је стара плоча, преко сто година темељи ове куће. Са породичне куће што сам могао да поскидам, поскидао сам, да не пропадне", каже Милан Мандић из Заовине.

Милинко Мандић сада спасава оно што може да се склони, али не зна где да стави.

"Не може ни да се изнесе. Ставио сам мердевине тамо, да може да се сиђе", каже Милинко.

Клизиште у Доњим Мандићима није ново – активно је било и 1995. године. Тада је реверзибилна хидроелектрана Бајина Башта, за чије потребе је и изграђена акумулација, исплатила штете, а власници су били дужни да уклоне објекте.

Обећавају и овога пута да ће штете бити надокнађене где год за то постоји правни основ. И за Национални парк Тара, у чијем саставу су Заовине и акумулација, време санације тек предстоји – када се тло умири.

"Чињеница је да имамо оштећења на шумским еко-системима, ливадским, пашњачким еко-системима, али то је нешто што се може санирати. Овде је у суштини највећи проблем клизиште, и оно што нас брине, када ће се завршити са овим", истиче директор Националног парка Тара Драгић Караклић.

Прве процене говоре о дубини овог клизишта од 30 до 50 метара, а једина олакшавајућа околност је у томе што покретање тла није било тако нагло. Ипак, сада је највећа бојазан и непознаница колико ће ове земље завршити у језеру.

Мерења и анализе тек предстоје, али се већ говори о три милиона кубних метара земље која се устремила ка језеру. Стручњаци ће наредних дана утврдити и да ли се у међувремену клизиште проширило, али свакако, ово више неће бити оно дивно место за одмор на обали језера.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 24. мај 2024.
17° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије