Како и када могу бити ослобођени учесници протеста

Током протеста за викенд осам људи је приведено због кривичних дела, а девет због прекршаја. Председник Вучић тражи од надлежних да ослободе све учеснике протеста који су прекршајно кажњени, због насилног упада у РТС и током протеста испред Председништва. Председник Прекршајног суда у Београду, Милан Мариновић, каже за РТС да је законски и по Уставу могуће помиловање председника Републике. Такође, полиција може да одустане од захтева за прекршајни поступак.

Милан Мариновић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да су Уставом регулисана аболиција као амнестија и као помиловање председника.

Амнестија, као акт који даје Народна скупштина, односи се на неодређени број особа за одређено кривично дело и оне могу бити ослобођене гоњења или извршења казне. Помиловање је акт који доноси председник и односи се на исту ствар, али поименично одређеној особи.

Мариновић истиче да је законски и по Уставу могуће помиловање актом председника Републике, али да не зна да ли је процедура покренута за конкретан случај.

Како је рекао, приведени током протеста за викенд нису правоснажно осуђени и у том случају обе стране у поступку имају право жалбе. Има наговештаја да су већ јуче приспеле неке жалбе и очекује се да прође рок од 48 часова.

Након тога, Прекршајни апелациони суд одлучује у веома кратком року.

Међутим, Закон о прекршајима даје могућност подносиоцу да одустане од свог захтева све до правоснажности пресуде. То у пракси значи да у овом случају полиција може да пошаље одустанак од захтева за прекршајни поступак, навео је Мариновић.

Додао је да се од шест оних који су прекршајно кажњени, пет налазе у Падинској скели, а један је кажњено новчано.

Демонстранти са фантомкама у надлежности Тужилаштва 

Аболиција се неће односити на оне са фантомкама, на особе које су носиле тестеру или су нападале полицију.

Милан Мариновић је објаснио да особе које су носиле фантомке и тестеру нису у надлежности Прекршајног суда. Њима је одређен притвор и они су у надлежности Тужилаштва.

У случају да неки радник РТС-а одлучи да поднесе прекршајну пријаву против неког од учесника протеста, председник Прекршајног суда напомиње да би то било тешко против оних који су већ кажњени.

Наводи да је то могуће уколико се докаже својство оштећеног и уколико се знају подаци о том учеснику протеста.

У конкретном случају, каже Мариновић, радник би требало да докаже да је био узнемирен и да није могао неометано да обавља свој посао. Додаје да је рок за подношење било ког захтева за прекршајни поступак годину дана.

Милан Мариновић је рекао да су протести и јавна окупљања дозвољени, али да упад у институције није дозвољен. Додаје да не жели да прејудицира одлуке суда, али понавља да упад у јавни медијски сервис, суд, болницу, министарство, нису дозвољени.

"Искористио бих прилику да пожелим радницима РТС-а и другим медијским радницима да им се ово не понови и да не дођу у ситуацију да их неко узнемирава на радном месту", поручио је Мариновић.

Број коментара 22

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво