Кад наставник физичког васпитања предаје хемију – како до стручног кадра?

Више од хиљаду наставника у основним и средњим школама није квалификовано за предмете које предају. Тако се у ужој Србији дешава и то да, на пример, наставник физичког васпитања предаје хемију. Проблем је у томе што младим стручним људима професор није жељено занимање. Шта је решење?

У основним и средњим школама у Србији тренутно ради 457 нестручних наставника математике. То значи да ако један професор математике ради у три одељења са по 20 ученика, око 27.000 ђака има нестручног предавача.

"Професор физичког који је предавао хемију, пре пет-шест година, био је приморан да предаје физику и хемију у својој школи. То је ужа Србија где не могу да нађу адекватне људе и онда један човек мора да предаје више предмета, да не би путовали, где би били мањи трошкови за локал", објашњава председница Синдиката образовања Србије Валентина Илић.

Нестручно је и 239 наставника физике, 109 информатике, 133 немачког и 48 наставника енглеског језика. Најтежа ситуација је у местима где се настава изводи на језицима националних мањина. Ту је чак половина нестручног кадра.

"Да би неко био стручан за одређени наставни предмет, осим што има одговарајуће образовање, треба и да познаје језик наставе", истиче Јасмина Ђелић, начелница одељења за координацију рада школских управа.

Председница Уније синдиката просветних радника Србије Јасна Јанковић сматра да ће оваквих случајева бити и даље. "Управо зато што нема довољно оних који би за овај новац радили у образовању, поготово ако имају неку алтернативу као што су математичари, као што су професори енглеског", навела је Јанковићева

Неки градови, попут Сомбора, стипендијама подстичу младе да се уписују на наставничке смерове. А проблем би могао да буде решен на следећи начин.

"Однос према образовању треба да се промени, дакле однос читавог друштва, да се зараде повећају и да млади људи буду на тај начин привучени да остану у систему", рекла је Јанковићева.

Шансу за решавање овог проблема Јасмина Ђелић види у укидању прописа којима се регулише забрана запошљавања у јавном сектору.

"Видимо шансу и у доношењу прописа који ће регулисати платне разреде у овом сектору, али и у стимулативним мерама које могу дати локалне самоуправе, било факултети или универзитети који примају будуће студенте", навела је Ђелићева.

У овом тренутку, најбоља ситуација је у Крагујевцу где нема нестручних, и у Београду где је 15 нестручних наставника математике.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво