Планинарски поход у част донора органа

Последња жеља младе Београђанке Тијане Станојевић, која је преминула после трансплантације плућа, била је да организује планинарски поход на Дивчибаре у част свог донора. Тијанин поход на Дивчибаре по други пут реализовали су Сандра Живковић из Књажевца, којој је трансплантација плућа омогућила да настави живот, планинарска друштва и удружења.

Бројни планинари Тијани и њеном непознатом донору у част препешачили су стазу од 12 километара до Великог Маљена, а рекреативци пет километара до Великог брда. Њена замисао остварила се. Нажалост, седам месеци после трансплантације плућа Тијана је преминула у 32. години због постоперативних компликација.

Да оствари Тијанину последњу жељу потрудила се Сандра Живковић из Књажевца, којој је по рођењу установљена цистична фиброза. Пре пет година трансплантација плућа омогућила јој је квалитетан живот и активно планинарење.

"Апелујем сви који су потписали донорску картицу разговарају са својом породицом, да после не би било да породица одбије да донира органе преминулог", наводи Сандра.

У походу у част донора били су они који живе захваљујући транплантацији и хуманости непознатих људи. Један од њих је и Младен Тодић из Пожаревца који годину и по живи са новом јетром.

"Гледаћу како моја ћерка одраста, провешћу много лепих и квалитетних тренутака са својом породицом", каже Младен.

У односу на прошлу годину било је више учесника похода. Овде се потписом може подржати програм трансплантације.

Јован Мишковић из Ваљева каже да због ћерке, која од 14. године болује од мултипле склерозе, зна колико је битна подршка друштва и пријатеља.

"Одлучио сам се да завештам своје органе", каже Јован Мишковић.

Има и оних који кажу да се мало разумеју у проблематику трансплантације органа, као што је Ђуро Секулић из Београда. Међутим, истиче да је ту да учи.

"Да заједно ширимо тај глас да то треба да се ради", поручује Ђуро Секулић.

Циљ Тијаниног похода на Дивчибарама је да укаже на значај завештања органа, јер без обзира на значајан помак у 2017. години, Србија је и даље на зачељу међу европским државама по броју донора.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи