Мировић обишао радове у Музеју присаједињења у Новом Саду

Председник Покрајинске владе Игор Мировић обишао је радове на адаптацији дела зграде Музеја Војводине и дела зграде Архива Војводине, који ће представљати нови Музеј присаједињења Војводине Краљевини Србији и оценио да радови напредују добрим темпом.

Игор Мировић је истакао важност завршетака радова на адаптацији будућег музеја због обележавања предстојећег јубилеја – стогодишњице присаједињења Војводине ондашњој Краљевини Србији, али и због прославе краја Великог рата.

Вредност тог пројекта износи око 15 милиона динара, а радови су, према оцени првог човека покрајинске администрације, почели на време, јер су месецима уназад планирани, пројектовани и координирани заједно са свим надлежним институцијама Града Новог Сада, Покрајинске владе, Одбора за обележавање стогодишњице присаједињења, као и републичке Владе.

Напоменуо је да ће у договору са Градом Новим Садом и са Владом Србије, покушати да нађу место за једну већу, обимнију и технички модернију зграду или место где ће имати више простора.

"Музеј присаједињења је на неки начин привремено решење, али симболички значајно јер ћемо по први пут имати на једном месту све оно што је посебно важно за Србе у Војводини и друге грађане, а то је место где ћемо обележити вишевековну борбу за самосталност, политичка права, очување језика и за све оно за шта су се борили великани попут Светозара Милетића, Јаше Томића, Јована Јовановића Змаја и многи други", истакао је Мировић.

Музеј присаједињења чиниће део целине на којој ће се радити у оквиру прославе јубилеја, пошто ће се у наредним месецима почети и са изградњим "Парка музеја", који ће се налазати на простору између Музеја Војводине и Музеја савремене уметности Војводине у Новом Саду.

Према Мировићевим речима, тренутно је у току процес прибављања пројектне документације за "Парк музеја", а вредност тог пројекта износиће око 20 милиона динара.

У оквиру припрема за обележавање стогодишњице присаједињења почетком фебруара, одржаће се и прва седница Одбора за обележавање тог јубилеја, а председник тог одбора Игор Мировић најавио је да ће се водити интернет кампања од маја која ће подразумевати и израду филма о том догађају, а у томе учествује Министарство културе.

Председник Покрајинске владе нагласио је и да ће Град Нови Сад на новосадском Тргу републике подићи споменик краљу Петру Првом Карађорђевићу, најављујући тако читав низ догађаја који ће, према његовој оцени, на достојан начин обележити тај велики јубилеј.

Обележавање стогодишњице присаједињења је пројекат од националног значаја, додао је Мировић.

"Председник Србије Александар Вучић је прихватио покровитељство над читавим послом и ми ћемо у складу са расположивим средствима, не желећи да улажемо велики новац у овој фази, али са одговорношћу уложити одређена средства. Немамо избора, јер народи који се достојно не односе према својој прошлости могу бити сигурни да неће имати онакву будућност коју очекују", закључио је Мировић.

Музеј присаједињења простираће се на преко 200 квадратних метара и биће у потпуности дигитализован. У њему ће бити изложени портрети истакнутих личности тог периода, као и сви важни списи донети с краја јесени 1918. године, али бројни други музејски предмети који су претходили присаједињењу Војводине Србији.

"Војводина треба да добије свој дан"

Председник Покрајинске владе Игор Мировић изјавио је да Војводина треба да добије свој дан који ће се обележавати као државни празник. 

Мировић је рекао да представници Покрајинске владе сматрају да је Војводина заслужила да има свој дан, иако га у овом тренутку формално нема.

Наредних недеља ћу покренути консултације са представницима научне и стручне јавности и посланичких група у скупштини са циљем да Војводина добије свој дан кроз формалну одлуку која би један дан дефинисала као дан Војводине, а друге битне дане за историју покрајине дефинисала као дане које ћемо обележавати, навео је Мировић.

Први човек покрајинске администрације навео је да се у првим консултацијама као датум за Дан Војводине појављује 25. новембар, дан присаједињења Војводине Краљевини Србије, али да ће бити и других датума које треба обележавати.

Мировић је додао да се други дани које треба обележавати односе на дане када је у Сремским Карловцима одржана Мајска скупштина, дане током јесени 1790. године када је одржан Темишварски сабор, Благовештански сабор, Међународни дан људских права који је важан за савремени контекст Војводине, као и још неколико других датума.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво