Срби тешко до својих кућа и имања у Љубожди

У Љубожди код Истока у току је обнова прве српске куће. У то село после осамнаест година вратило се тринаест породица, које чекају обнову срушених кућа. Срби су и даље власници земље у том селу па из тог разлога је кажу њихов повратак наишао на отпор код албанских суседа.

За Марту Ристић повратак у Љубожду је посебно тежак. Та храбра мајка 1999. године изгубила је 24-шњег сина Ненада. Погинуо је недалеко од куће, уз коју је и старо гробље на коме је сахрањен. Марта са гробља може само да посматра породичну кућу, али у њу не може да уђе, јер ју је узурпирао Албанац из суседног села.

"За ових 18 година двадесет пута сам долазила. Нико не може да га избаци из куће до дан данас. Дошли смо на ову ледину, под шатор, под шатор. Још шест хектара земље имам", каже Марта.

На имању Николића само остаци куће који су зарасли у коров и растиње.

Драгослава Николић имала је кућу од 100 квадрата. "Ја мислим да ми нисмо заслужили да нам се ово уради. На моје имање дошао је човек из Албаније и подигао викендицу-кућу", каже Драгослав Николић.

Чекање, стрепњу и објашњења да се још нису стекли услови за повратак ови људи заменили су одлуком да се врате.

"После 18 година сам дошао на мој стари вековни темељ, чде су живели мој деда, прадеда и чукундеда. Имао сам шталу, гаражу све је уништено до темеља", каже Јован Ристић.

Радомир Ристић прича да је комшијама било криво кад су дошли и да их нису никако дочекали.  

"Знали смо да ћемо наићи на препреке, али смо упорни", каже Мирко Симић.

Свако српско домаћинство поседује по неколико хектара земље, али њу користе Албанци.

"Имам пет хектара имања које је сада узурпирано, ради га Албанац", каже Миодраг Тијанић.

Док чекају обнову кућа вредно раде и сређују двориште свог суседа у чијој кући бораве сви заједно.

"Стално су нам говорили дођите, вратите се на своје огњиште, међутим, сада су изнели доста лажи на наш рачун, да смо ми ратни злочинци, да смо правили злодела, што није истина", каже  Чеда Симић.

"У општини Исток до 1999. године живело је 8.700 Срба, плус 1.700 Црногораца од тог броја није се вратила ни једна трећина", каже  Весна Маликовић из Канцеларије за повратак и заједнице, општина Исток.

Повратнике у Љубожди непрекидно надгледа Косовска полиција, а повремено их обилазе и војници словеначког Кфора.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво