Више од 1.000 младих заинтересовано за преквалификацију у програмере

На факултетима у Србији се не школује довољно ИТ стручњака, али то не мора бити препрека за стварање новог кадра. Мањак радне снаге може се надоместити и неформалним образовањем. Због тога је Министарство државне управе и локалне самоуправе у сарадњи са ИТ заједницом покренуло пилот-пројекат преквалификација у ИТ сектору. Предзнање из програмирања није потребно, а не постоји ни старосна граница, каже за РТС министарка Ана Брнабић.

За почетак ће 100 полазника моћи да стекне основна програмерска знања, а уколико пројекат буде успешан – још 900 полазника до краја године. Обуку плаћају 100 евра, а држава их стипендира са највише 1.500.

За ново занимање учиће у фирмама у Београду, Новом Саду и Нишу. Само током прва два дана конкурса пријавило се више од 1.300 кандидата који желе да постану јуниор-програмери.

Према речима министарке државне управе и локалне самоуправе Ане Брнабић, преквалификација је брз начин да се смањи дефицит који постоји када је реч о кадру у ИТ сектору.

Министарка каже за РТС да није потребно никакво предзнање из области програмирања, као ни факултетско образовање. Такође не постоји ни старосна граница иако је највећи број пријављених кандидата старости до 35 година.

Велико је интересовање кандидата, али и компанија.

"Интересовање компанија је боље него што смо очекивали. Радили смо анкету са око 118 компанија преко 'Инфостуда' и оне су нам помогле да препознамо програме који су најпотребнији и које ћемо уврстити у обуку", рекла је министарка Брнабић.

Тестирање пријављених кандидата почиње у другој недељи марта, а отворени су и конкурси за заинтересоване компаније као и за школе у којима ће се кандидати обучавати.

"У првој фази обуке ангажоваћемо три до четири школе које имају најшире искуство у обуци у ИТ сектору, док ћемо их у другој фази имати већи број", рекла је министарка државне управе и локалне самоуправе.

Када је реч о броју кандидата који могу да нађу посао, министарка Брнабић каже да се, на основу рађене анкете, тај број креће око 1.000.

"Оно што ми мислимо да гарантује посао на основу анкете, компаније намеравају да до краја 2017. године запосле 980 јуниор-програмера, 75 компанија је одмах заинтересовано да прими програмере на плаћену праксу. Ми ћемо 30 одсто средстава намењених за обуку уплатити тек када се кандидати запосле на најмање три месеца, са платом која није мања од 40.000 динара", рекла је Брнабићева.

Према њеним речима, Влада је крајем прошле године усвојила предлог за унапређење ИТ сектора, који подразумева низ акција и када је реч о формалном и када је реч о неформалном образовању.

"Већ су повећане квоте за упис на факултете, а у марту и априлу имаћемо занимљиве акције што ће бити увод за обавезно ИТ образовање у школама. Влада је издвојила милион и по евра за пројекат преквалификација, због чега ћемо и радити пилот-пројекат са 100 људи да бисмо, уколико се ти људи запосле, програм проширили на још 900 кандидата", рекла је за РТС министарка државне управе и локалне самоуправе Ана Брнабић.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 13. мај 2024.
17° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара