Како ујединити инжењере различитих струка?

Већина развијених земаља има посебне законе о звањима попут инжењера и лекара. У Србији је пре годину дана скупштински Одбор за привреду покренуо иницијативу да и ми уведемо ред у ту област. Тако би наши инжењери имали лиценце и звања и били би укључени у тржишну утакмицу са странцима.

Сујета, различити интереси или недостатак вештине договарања, тек разједињени инжењери сада нису никоме корисни, а знање и искуство имају веће од многих иностраних колега.

Посланица Александра Томић каже да ће нови сазив скупштине имати разумевања за инжењере јер жели да их укључи у стратешке пројекте земље.

"Постоје многе организације и свака ради на свој начин. Потреба је да се унифицира однос једне кровне организације са свим постојећим, да свака има свој статус, да свака струка има јединствени приступ и подједнак статус", каже посланица.

Ако закон буде изгласан, сви инжењери било рударски, машински, било електро, грађевински требало би да буду под једном капом.

"Да се наши људи укључе у израду законских аката којима се регулише та област а истовремено да учествујемо у изради развојних програма који ће допринети развоју наших пројеката" каже председник Удружења машинских инжењера Србија Предраг Ненадовић.

Све је мањи број грађевинских пројеката које раде наша предузећа јер страни инвеститори имају јачу подршку матичних земаља иако иза нас стоје грандиозна дела попут болнице ВМА, Авалски торањ, бране и објекти по читавом свету.

"Често ангажујемо стране инжењере а ја имам искуство интернационално а странци су далеко иза нас. Ми морамо да укључимо младе инжењере јер имамо искусне инжењере који чекају да се позову, јер инжењери нису људи који знају да се наметну", каже Милорад Ракочевић из Коморе машинских инжењера Србије.

Инжењери који су градили широм Африке и арапског света имају добре везе са бившим студентима који су студирали у нашој земљи а који су сада на високим положајима у својим земљама. Инжењери верују да би бољом организацијом могли да дају пуни допринос нашој економији.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво