Читај ми!

Дан поноса, ослобађање од мржње

Поводом Међународног дана поноса група невладиних организација, предвођена Геј стрејт алијансом, прошетала центром Београда. Циљ окупљања да укаже на нетолеранцију према ЛГБТ заједници и другим мањинским и угроженим групама. Повереница за заштиту равноправности Невена Петрушић честитала Дан поноса свим ЛГБТ особама у Србији.

Група невладиних организација, предвођена Геј стрејт алијансом (ГСА), обележила је у центру Београда 27. јун, Међународни дан поноса, са циљем да укаже на нетолеранцију према ЛГБТ заједници и другим мањинским и угроженим групама.

"ЛГБТ особе желе да живе достојанствено и партиципирају у свим друштвеним токовима као и сви други грађани, а не да живе под теретом срамоте због сопственог постојања", рекао је новинарима вршилац дужности председник ГСА Лазар Павловић.

Овогодишња акција обележавања Дана поноса посвећена је сећању на француског држављанина и навијача Бриса Татона, који је умро од последица бруталног пребијања у центру Београда у септембру 2009. године, пред утакмицу Партизан - Тулуз.

Око 100 активиста прошетало је у пратњи нешто мањег броја полицајаца од Трга Републике до гараже на Обилићевом венцу, где је развијена застава дугиних боја на степеништу са којег је Татон бачен и симболично проглашена "Зона слободна од мржње".

"Наша порука је да се овакво насиље и овакав злочин из мржње више никада не догоди. Наставићемо да се свим ненасилним методама боримо против насиља, ксенофобије, шовинизма и расизма у нашем друштву. Следеће године ћемо неко друго место на симболичан начин ослободити од мржње", рекао је Павловић испред гараже.

Павловић је најавио да ће акција постати традиционална и да ће у Београду и другим градовима Србије сваке године по једна зона бити ослобођена од мржње.

Председник ГСА је рекао да је потребна солидарност са свим угроженим групама у друштву.

"Желимо да покажемо да не прихватамо насиље и дискриминацију, против којих ћемо се борити свим ненасилним средствима", рекао је Павловић.

Акција обележавања Дана поноса "Зона слободна од мржње" протекла је без инцидената.

Поред ГСА, акцију су организовали Жене у црном, ИДАХО Белгрејд, Геј лезбејски инфо центар, Асоцијација "Дуга" и Новосадска лезбејска организација.

Међународни Дан поноса обележава се у знак сећања на 27. јун 1969. године, када су се у Њујорку отворено побуниле ЛГБТ особе окупљене у клубу Стоунвол против репресије америчких власти над геј популацијом и затражиле поштовање својих људских и грађанских права.

Протести и нереди који су потом избили сматрају се почетком организованог активизма и савременог покрета за успешно остваривање права ЛГБТ заједнице у Америци, а затим и у остатку света.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 10. мај 2024.
20° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара