Почeo Рамазан, месец поста

Најважнији и најсветији месец исламске вере Рамазан почeo je данас. То је месец поста, уздржавањa од хране и пића, али и лоших мисли и дела од јутра (суфура) до вечери (ифтара). Након рамазанског поста, наступа тродневни Рамазански Бајрам, који се сматра великим празником у исламу.

За исламске вернике данас je почeo месец Рамазана (Рамадан), месец поста, молитве, милости и праштања, када се они препуштају тридесетодневном посту, уздржавањем од хране и пића, али и лоших мисли и дела од јутра (суфура) до вечери (ифтара).

Рамазан је девети месец лунарног, муслиманског хиџретског календара, који се рачуна према Месецу, а не према Сунцу.

То значи да сваке године пост започиње 10 дана раније или, током преступне године, 11 дана раније. На тај начин сваки дан у години у одређеном периоду је обухваћен постом.

Постоји веровање да се са почетком месеца Рамазана капије Џента (раја) отварају, а капије Џехенема (пакла) затварају, а шејтани (ђаволи) буду оковани.

Верује се да је 27. ноћ Рамазана (Лејлетул-кадр) најзначајнија у години, јер је баш током те ноћи почела објава Курана. Зато је Лејлетул-кадр ноћ одређења, ноћ судбине, па је зато кажу њена вредност "већа од хиљаду месеци у којима нема такве ноћи".

Реч је о, како се верује, ноћи када се мелеки (анђели), уз дозволу Господара, спуштају на земљу и смртницима испуњавају жеље и дају опрост за мање грехе под условом да је они проводе у ибадету (верујући и надајући се).

Рамазан "најмилији гост"

За Рамазан се каже да је "најмилији гост" у свакој муслиманској кући и да је вреднији од хиљаду других месеци.

Пост је скривено испољавање вере и због тога је посебан јер, кажу, у њему нема лицемерства.

Верује се да током поста човек преузима нека божја својства, јер Бог не једе, не пије и нема потребу за тим.

Када се предају посту верници знају да то чине зарад Бога и да он за то посебно награђаје.

Јело и пиће допуштени су током читаве ноћи.

Света књига Куран каже да Рамазан има четири димензије - духовну, моралну, солидарну и здравствену. Поста су ослобођени деца, труднице, дојиље и болесни.

Рамазански дани су специфични и по томе што су џамије пуне током свих пет намаза (молитве), иако се они могу обављати и у кући.

Једномесечни пост вернике не ослобађа редовних обавеза и послова, али је допуштено да се они прилагођавају верским дужностима.

У Санџаку, на пример, нека приватна предузећа тим данима планирају колективне годишње одморе, а сменски рад се прилагођава потребама.

Током рамазанских ноћи честа су родбинска окупљања, а трпезе су пуне разноврсне хране из традиционалне муслиманске кухиње.

Након тридесетодневног рамазанског поста, наступа тродневни Рамазански Бајрам, који се сматра великим празником у исламу. То су дани када се верници, сретни испуњеним обавезама према Богу, враћају свакдневном животу.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи