Читај ми!

УН: Тензије и оштра реторика на Косову

Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутерес упозорио је да тензије и оштра реторика осликавају крхко стање на Косову и Метохији, наводећи да је мир превладао захваљујући широкој дипломатској активности. Гутерес је истакао улогу САД и Европске уније у смиривању ситуације.

Шеф УН Антонио Гутерес је, у редовном полугодишњем извештају који ће се следећег месеца наћи пред амбасадорима држава чланица Савета безбедности, упозорио на озбиљну ескалацију која је свеопшту ситуацију на Косову и Метохији крајем јула довела на ивицу сукоба са потенцијално трагичним последицама.

"Тензије и узаврела реторика током периода која покрива овај извештај осликавају крхку ситуацију на терену. Догађаји од 31. јула на северу Косова као реакција на одлуке косовске владе везане за слободу кретања били су озбиљна ескалација, која је довела ситуацију на ивицу конфронтације са потенцијално трагичним последицама", наводи се у извештају шефа Уједињених нација.

Гутерес је навео да је "мир превладао захваљујући широком ангажовању дипломата", наглашавајући да "се не може довољно истаћи важност уздржавања и привржености дијалогу како би се неслагања решила".

Први човек светске организације је, истовремено, похвалио дипломатски ангажман Сједињених Америчких Држава и Европске уније, као кључан за смиривање ситуације, те активности Кфора и мисије ЕУ који су помогли да се сачувају мир и стабилност.

"Развој догађаја 31. јула, такође, представља јасно упозорење како лажне вести и дезинформације могу допринети тензијама и пооштреној реторици. Све стране треба да обезбеде одговорну комуникацију преко свих канала како би смањили ризик од обновљене ескалације", наводи се у Гутересовом извештају.

Од средине марта до краја августа, наводи се у извештају УН, на Косову је забележено девет инцидената везаних за објекте Српске православне цркве, укључујући пљачку цркве у селу Живињане и паљење српске заставе скинуте са цркве у Витини.

Према подацима УНХЦР-а, у периоду који покрива нови извештај, на Косово се вратило 120 претходно протераних особа, од којих су 102 Срби. Укупан број повратака које је од 1999. године организовала канцеларија Високог представника за избеглице, тиме је достигао нешто више од 29.000. Ван Косова, углавном у Србији, живи око 200.000 људи протераних са Косова.

Извештај о ситуацији на Косову ће амбасадорима чланица Савета безбедности представити шефица УНМИК-а Каролина Зијаде.

петак, 03. мај 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво