Читај ми!

Појединим Авганистанцима смештеним на Косову и Метохији, забрањен улазак у САД

Америчке власти неће дозволити свим избеглицама из Авганистана, смештеним на Косову и Метохији, да живот наставе у Сједињеним Америчким Државама, због сумњи да има појединаца повезаних са талибанима.

Више од 1.300 Авганистанаца смештено је на Косову и Метохији од августа 2021. године, када је потписан споразум између Приштине и Вашингтона за њихово привремено склониште на 365 дана.

Авганистанци стационирани на КиМ углавном су били сарадници САД и НАТО-а, током њиховог присуства у Авганистану, од 2001. до 2021. године.

У јужној српској покрајини били су у америчком кампу "Бондстил" и у оближњем кампу познатом као грађевински логор "Бехтел-Енка". Оба кампа се налазе у близини Урошевца на међусобном растојању мањем од два километра.

Према речима званичника Стејт департмента до сада је близу 600 Авганистанаца напустило "Бондстил", а онима којима је забрањен улазак у САД, биће понуђено да остану у камповима на Косову, или ће још једном морати да прођу кроз процес верификације за одлазак у САД. Постоји могућност и пресељења у трећу земљу. 

Ако одлуче, Вашингтон ће им помоћи и да се врате у Авганистан.

Приштински медији, позивајући се на америчке, преносе да је 24. маја објављено да су најмање 22 Авганистанца још у процесу верификације, од којих је за 16 наводно одбијен улазак у Сједињене Државе.

"Док је већини авганистанских избеглица у оквиру групе дозвољено да уђу у Сједињене Америчке Државе кроз наш процес верификације, укључујући већину Авганистанаца на Косову, мали је број појединаца који нису прошли кроз процес, ценећи безбедност америчког народа као највиши приоритет", рекао је медијима на албанском неименовани званичник америчког Стејт департмента.  

Разлог одбијања било је обелодањивање неких дисквалификујућих информација које су пронађене о Авганистанцима склоњеним на Косово, а укључују претходне везе са талибанима или другим групама које је Вашингтон идентификовао као терористичке.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво