Читај ми!

Потписан уговор у Научно-технолошком парку, ЕУ и Светска банка подржавају истраживаче са 84 милиона евра

У Београд је стигао председник Европског савета Шарл Мишел. На почетку посете обишао је Научно-технолошки парк на Звездари са председником Србије Александром Вучићем и председницом Владе Аном Брнабић. Пројекат истраживачке и стартап заједнице финансира Европска унија која донира 41,5 милиона евра и Светска банка која ће позајмити 43 милиона евра, а биће реализован у сарадњи са Фондом за науку Републике Србије и Министарством просвете, науке и технолошког развоја.

Високи европски званичник, председник Србије Александар Вучић и премијерка Ана Брнабић обишли су компаније у Научно-технолошком парку (НТП).

Након тога су шеф Делегације ЕУ у Србији Емануел Жиофре и представник Светске банке у Србији Душан Васиљевић потписали Уговор о заједничком пројекту за подршку истраживању, иновацијама и предузетништву у Србији.

Пројекат истраживачке и стартап заједнице финансира Европска унија која донира 41,5 милиона евра и Светска банка која ће позајмити 43 милиона евра, а биће реализован у сарадњи са Фондом за науку Републике Србије и Министарством просвете, науке и технолошког развоја.

Четири компаније које послују у НТП Београд биће финансиране овим средствима.

Вучић и Мишел су пре потписивања споразума разговарали са представницима тих компанија.

Мишел: Србија није само партнер већ и пријатељ ЕУ 

Процес приступања Европској унији је од фундаменталног значаја за заједничку будућност Србије и Уније, изјавио је у Београду председник Европског савета Шарл Мишел и навео да је Србија направила велики корак отварањем додатних поглавља што је, како је истакао, "знак поверења".

"Уверен сам да ћемо данас предузети кораке у правом смеру зато што осећамо да постоји нешто веће од нас", поручио је Мишел.

Мишел је казао да су заједнички принципи и вредности на којима се заснива ЕУ – слобода, владавина права и просперитет, али да се данас говори о сигурности и стабилности.

"То је оно што је за нас доведено у питање, а ако заједно радимо и идемо у истом смеру имаћемо и исту заједничку будућност", казао је Мишел.

Нагласио је да Србија није само партнер већ и пријатељ ЕУ, и изразио је задовољство што је поново у Србији и што има прилику да посети Научно-технолошки парк и српске фирме које су, како је истакао, део заједничке будућности ЕУ и Србије.

"Овде сам не само да бих посетио српске фирме већ зато што српске фирме јесу део наше заједничке будућности, и због могућности да даље радимо заједно, да убрзамо процес евроинтеграција и да гарантујемо бољу будућност свуда на европском континенту", рекао је Мишел.

Додао је да постоји жеља и лична воља да се направи важан корак у том правцу, истичући да је процес приступања од фундаменталног значаја за заједничку будућност ЕУ и Србије.

Вучић: По инвестицијама може да се види колико је Србија напредовала

Председник Александар Вучић рекао је да је Србија у претходне три године привукла у просеку 61 одсто страних директних инвестиција на Западни Балкан, а да извоз српског сектора информационо-комуникационих технологија (ИKТ) учествује са готово 70 одсто, што показује колико се Србија променила набоље.

"Само по томе може да се види колико је Србија напредовала и колико смо се променили. И тим путем морамо да наставимо", поручио је Вучић, након потписивања споразум на основу кога ће ЕУ и Светска банка заједнички финансирати српске истраживачке и стартап заједнице са укупно 84,5 милиона евра.

Вучић је рекао да је у НТП на неколико места видео речи Србина Николе Тесла, можда највећег научника у историји човечанства, да нема већег узбуђења него када изумитељ види како се креација његовог ума развија ка успеху и да је управо то и видео данас у разговору са младим иновативним људима.

"Желим свим иновативним људима да се креације њиховог ума остваре", поручио је Вучић.

Напоменуо је да су Србија и ЕУ прожете међусобним везама – не само тешким стварима, већ и оним лепим и успесима.

"Kроз Фонд за иновациону делатност, а ту се поносимо са више од 150 патената, имали смо улагања између 500.000 и 600.000 евра годишње, док данас држава Србија улаже више од 20 милиона евра кроз тај фонд. То говори о томе колико је држава напредовала и расла и колико су напредовали наши научно-технолошки паркови и фирме", истакао је Вучић.

Нагласио је да је пре само пет година у НТП Београд било само 20 иновативних компанија, док их је данас 120.

Вучић је подсетио да су изграђени и НТП у Нишу, Новом Саду, Чачку, Дата центар у Kрагујевцу и да верује да ће НТП бити изграђени и у другим градовима у Србији, како би и у њима млади имали шансу да развијају своје идеје.

"Још више новца ћемо да улажемо. Срећан сам што сте могли код Ане Брнабић да видите невероватну страст... Могао сам да се нашалим да је то због будуће владе, а у ствари сам хтео да кажем да се то дешава када неко у нешто верује. И она је претерала у причи да се тај развој десио у време када сам ја био премијер. Јесте, али случајно пошто је мој посао био само да препознам људе који имају ту страст и знање код људи који то боље знају и разумеју и само да им дамо да раде", прокоментарисао је Вучић.

Председник каже да је данас разговарао са младићем који је са 17 година првих 10 евра зарадио у НТП Београд, а сада је направио најмодернију рукавицу за слепе.

Не бисмо успели све то без подршке ЕУ, не бисмо имали никакву шансу да направимо то да није било не само финансијске већ и широко структуралне подршке ЕУ, рекао је Вучић обраћајући се Шарлу Мишелу.

"То је за нас било од изузетног значаја", нагласио је он.

Подсетио је да је у привлачењу страних директних инвестиција Србија пре учествовала на Западном Балкану између 39 до 41 одсто, док је у претходне три године то било на нивоу просечних 61 одсто.

Захвалио је Шарлу Мишелу што ће и преноћити у Београду, пошто у последње време сви долазе само на по сат времена и додао да нико више не поштује домаћине.

Научили смо да о нама говоре лоше и не љутимо се, али једино не можемо да опростимо увреде када неко каже да смо лоши домаћини, рекао је Вучић и прокоментарисао да је одлука Мишела да остане цео дан и преспава види као знак огромног поштовања, и да ће Србија то знати да узврати.

"Драго ми је што смо ову посету почели баш у НТП Београд и надам се да ћемо имати више прилике у будућности да видимо неке друге градове у унутрашњости, јужно од Београда, да видимо и Ниш и Kрагујевац, Лесковац, Kрушевац, Kраљево и Чачак, па да сами стекнете утисак о Србији, после чега ниједан извештај не може то да промени и направи га лошијим", истакао је Вучић.

Kазао је да ће држава издвајати више финансијских средстава, али и да ће молити и наше европске партнере да више улажу у тој области.

Брнабић: Наставиће се улагања у науку и нове технологије 

Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је да је Србија у прва три месеца Србија у сектору Информатичко-технолошких и комуникационих технологија у прва три месеца остварила извоз од 546 милиона евра и да ће бити настављена улагања у науку и нове технологије.

"Ово је први научно-технолошки парк, отворен 2015. године, када је председник Вучић био премијер, а 2016. смо основали Министарски савет за информатичко-технолошко и иновационо предузетништво, што је био почетак озбиљног бављења државе иновацијама и улагања у стартапе и развој", рекла је премијерка Брнабић.

Током поподнева уследиће састанак Вучића и Мишела, који ће се потом обратити медијима.

субота, 21. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи