Читај ми!

Званично у закону – школска година почиње химном

Скупштина Србије усвојила је сет закона из области образовања, међу којима су измене и допуне Закона о основама система образовања и васпитања које дефинишу да школска година почиње 1. септембра химном Србије.

У случају да образовна установа не изведе химну предвиђене су новчане казне од 100.000 до милион динара.

Такође, и директор школе односно одговорно лице може бити новчано кажњено у износу од 25.000 динара до 100.000 динара.

У закону се наводи да се ученик оцењује најмање четири пута у полугодишту у основном, и три пута у средњем образовању.

Скупштина је усвојила Закон о иновационој делатности, којим је, између осталог, предвиђено успостављење мреже научно-технолoшких паркова.

Министар просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић рекао је да су законом дефинисани субјекти националног инвестиционог система.

"То су иновативни објекти, стартап центри, носиоци иновационе делатности и спинофови, затим субјекти иновационе инфраструктуре, научно-технолошки паркови и организације за подршку стартаповима", рекао је Ружић у расправи.

Говорећи о изменама Закона о средњем образовању, Ружић је навео да се он усаглашава са Законом о основама система образовања и васпитања.

Како је објаснио, усаглашавање се односи на одредбе које се тичу увођења државне матуре.

"Комисија за праћење активности увођења државне матуре у образовни систем је донела одлуку о померању рока за примену државне матуре на 2022/2023. годину за трогодишње средње школе, односно 2023/2024. годину за општу уметничку и стручну матуру", рекао је Ружић.

Када је реч о изменама и допунама Закона о предшколском васпитању и образовању, измене се, каже, доносе због усаглашавања са одредбама закона којим се уређују основе система образовања и васпитања ради унапређивања појединих решења.

Допуне закона се, додаје Ружић, односе на могућност остваривања програма на страном језику, односно двојезично на страном језику и на српском језику или на страном језику и језику националне мањине.

Парламент усвојио сет закона из области финансија

Посланици су изгласали и Закон о тржишту капитала који би требало да допринесе стварању транспарентнијег и сигурнијег тржишта капитала у Србији.

"Имамо високе стопе раста и циљ нам је да нам привреда расте што брже, а то значи и веће плате и пензије, већи стандард и више новца за улагање у капиталне инвестиције, а то је најсигурнији и једини могући одрживи начин раста наше економије", навео је у начелној расправи министар финансија Синиша Мали.

Како је истакао, тај закон је важан, јер обезбеђује компанијама и држави јако тржиште капитала са јаким институцијама које гарантују сигурност улагања, а с друге стране и више инструмената финансирања раста и развоја, да не зависе само од банкарских кредита.

Скупштина је усвојила и измене и допунама Закона о е-фактурама којим је дефинисано да се првобитни рок за јавне субјекте да примају и чувају е-фактуре са 1. јануара следеће године помера на 1. мај, док сви остали рокови, како је објаснио Мали, остају исти.

Према његовим речима, тај закон ће допринети ликвидности и сигурности привреде Србије и да ће се фирмама порез на додату вредност враћати у истом дану, што је и био један од захтева привредника.

Изменама и допунама Закона о утврђивању друге гарантне шеме због продуженог дејства ковида предвиђено је да се појединим секторима који су највише погођени пандемијом омогући да ако су по овој гарантној шеми узели кредит и вратили га, могу поново да га узму.

Kако је навео Мали, реч је пре свега о путничком транспорту, угоститељству, туристичким агенцијама и хотелијерству у градовима.

среда, 18. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи