Читај ми!

Дачић: Међустраначки дијалог почетком следеће године, прелазна влада није тема

Председник Скупштине Србије Ивица Дачић изјавио је данас да ће са представницима Европског парламента, након усвајања буџета у Скупштини, разговарати о наставку међустраначког дијалога, који ће, како очекује, бити настављен почетком следеће године, али напомиње да формирање прелазне владе није предмет дијалога.

Дачић је тако одговорио на посланичко питање Ениса Имамовића (СДА Санџака), који га је питао када ће дијалог бити настављен и оценио да је неопходно формирање прелазне владе, као и да медији буду слободни.

Дачић је подсетио да није био посланик у претходном мандату, али је, каже, информисан писмено да је 90 одсто договореног у претходној фази и спроведено и имплементирано различитим изменама закона и доношењем подзаконских аката.

На коментаре Имамовића да је дијалог требало да се настави одмах после избора, Дачић је подсетио да је за председника скупштине изабран 22. октобра и да је од тада прошло тек неких месец дана.

Дачић је навео да је између бивше председнице парламента Маје Гојковић и европског званичника Дејвида Макалистера договорено да Европски парламент помогне у међустраначком дијалогу и да се друга фаза обавља након парламентарних избора до одржавања следећих избора.

"Тај договор остаје, али нико не очекује и није очекивао да ће тај дијалог бити настављен у ових месец дана колико смо кренули да радимо. Народна скупштина остаје при договору који је раније постигнут. Дијалог ће бити настављен, у међувремену се услови променили, сада треба разговарати и о формату, јер неке странке нису у парламенту", рекао је Дачић.

Дачић је указао на то да и ЕП сада, због коронавируса, ради онлајн и да су се у том смислу договорили да ће се обавити разговори након усвајања буџета да се види ко су представници ЕП који ће учествовати у дијалогу, када ће тачно почети, а сигурно ће, каже, то бити почетком следеће године.

Имамовић је рекао да је у претходној фази договорено да ће се разговори власти и опозиције наставити одмах после избора, наводећи да је то био главни разлог због чега је странка којој припада прихватила да учествује у "нефер и недемократским изборима".

"Од избора је прошло шест месеци, а дијалог није настављен. Зашто? Уместо тога имамо најаву нових избора, мање од две године да променимо услове. Очигледно трошите време како би овај недемократски систем довели до изборне године а потом користили изговор како се закони не мењају у изборној години", сматра Имамовић.

Све то, по њему, доказује да организатор разговора мора да буде Европска унија, као и гарант да ће се договорено спроводити.

Имамовић је рекао да ће позвати ЕУ да више не отвара поглавља Србији све док се договорени механизми за унапређење изборних услова у потпуности не имплементирају.

четвртак, 19. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи