Дачић за Тас: Сусрет Вучића и Путина нови импулс сарадњи

Србија и Руска Федерација су у овом тренутку на тачки својих најбољих односа, а сутрашњи сусрет у Сочију двојице председника, Александра Вучића и Владимира Путина, биће још једна потврда не само те чињенице већ, што је много важније, обостране спремности да и даље напредујемо и још више уздижемо нашу сарадњу, а за то има простора, изјавио је у интервјуу руској новинској агенцији Тас српски шеф дипломатије Ивица Дачић.

Ивица Дачић је, уз подсећање да ће то бити 17. сусрет Путина и Вучића, нагласио да су теме за њихов разговор бројне, од унапређења економске сарадње, до важних политичких и геополитичких питања, каква су, на пример, односи у региону Балкана.

"Уверен сам да ће посета председника Вучића Русији и његови разговори са председником Путином потврдити блискост наше две земље, али и дати нови импулс нашој свеобухватној сарадњи. За моју земљу, Русија је партнерска и пријатељска земља, која разуме нашу позицију на међународном плану и не оклева да нас подржи где год је то потребно", рекао је Дачић.

Позиција Србије према Русији је, како је навео, крајње искрена и партнерска.

"Подсећам вас да се Србија није прикључила санкцијама против Русије, нити ће то чинити убудуће, подржавамо Русију у свим међународним форумима, сматрамо је блиским и стратешким пријатељем", истакао је Дачић.

Дачић је навео да је до сада 17 држава чланица Уједињених нација повукло своју ранију одлуку о признању Косова и Метохије.

"Ја сам уверен да ће тај број расти. У овом тренутку, 95 чланица УН не признаје Косово као независну државу, 93 га признаје, а још пет из разних разлога нема јасан став о том питању. Дакле, већина чланица УН је већ сада против једнострано проглашене независности Косова, а да не говорим о томе да је реч о укупној популацији од пет милијарди људи на планети", изјавио је Дачић.

Стратешко опредељење Србије - чланство у ЕУ 

Оцењује да државе које повлаче признање чине то уз необориву аргументацију - да су исхитрено признале Косово и да су у међувремену схватиле да је у току важан преговарачки процес између Београда и Приштине.

Према његовим речима, крајње су лицемерни позиви неких утицајних западних земаља да се са овим процесом повлачења признања престане, јер оне у исто време траже од свих држава да учине супротно - и да признају Косово.

Српски шеф дипломатије је истакао да је стратешко опредељење Србије да постане чланица Европске уније.

"То је сасвим природно и логично, јер са државама Уније имамо близу две трећине наше укупне трговинске размене, највеће инвестиције су из ЕУ, географски и културно припадамо том простору, у државама ЕУ живи огроман број наших суграђана. Ипак, сматрамо да та наша стратешка опредељеност не сме ићи на штету сарадње са другима, пре свега са Русијом, која је наш традиционални пријатељ и партнер. Слично је и са Кином, са којом сарађујемо све више и на обострано задовољство", напоменуо је Дачић.

Према његовим речима, у ствари, Србија не ради ништа више са Русијом и Кином него што раде чланице ЕУ, које са те две земље имају изузетно разгранату трговинску, технолошку и сваку другу сарадњу.

"Зато понекад не разумемо наводну забринутост, па и неразумевање за то што Србија подиже размену са Русијом или повећава обим сарадње у инфраструктури са Кином, када то ради и цела Европа", истакао је Дачић.

Србија води политику војне неутралности 

Шеф српске дипломатије је навео да је јасна позиција Србије да не жели улазак у НАТО и да то не жели и огромна већина грађана.

И Србија и НАТО, како је рекао, задовољни су степеном до сада остварене сарадње, која је, сматра Дачић, "веома добра и у сталном је порасту, али без амбиција да прерасте у пуноправно чланство".

"Као што вам је познато, Србија води политику војне неутралности, што подразумева останак ван било ког међународног војног савеза", казао је Дачић.

Одговарајући на питање о пројекту "Велике Албаније", Дачић каже да, колико год је у прошлости било бесмислено оптуживање Београда да је спроводио пројекат некакве "Велике Србије", толико је апсурдно данашње затварање очију пред манифестацијама жеље за чак територијалним уједињењем простора на Балкану на којем живе Албанци.

"Ја сам недавно и у Савету безбедности УН поставио питање зашто дипломата једне сталне чланице тог Савета пристаје да се у Приштини званично састаје са приштинским политичарем под заставом државе Албаније. И никада нисам добио одговор на то сасвим легитимно питање. Неспорно је да међу Албанцима, и на КиМ и у Албанији и у Северној Македонији, Црној Гори, постоји тај романтичарски сентимент из 19. века о некаквом националном уједињењу. Али, живимо у 21. веку, када то није ствар сентимента, већ најозбиљније претње по мир и стабилност. Нажалост, неке утицајне западне земље свесно жмуре над таквим тенденцијама", навео је Дачић.

Избори - једино место за одлуку о томе ко ће водити земљу 

На питање руске агенције, поводом протестних шетњи дела опозиције у Србији, какво је учешће страних сила у томе, Дачић је одговорио да ти протести "нису импресионирали, а камоли мотивисали, већи број грађана".

"Ова акција је од самог почетка била конфузна, политички нејасна и противречна, тако да се све свело на протестне шетње неколико стотина људи једном недељно. Свесни да не могу постићи ништа значајно, лидери овог протеста, међутим, све чешће посежу за насиљем, што вербалним, што физичким, јер су прилично очајни што њихов покрет не може да мобилише људе", рекао је Дачић, уз подсећање да Србији на пролеће предстоје редовни парламентарни избори.

Избори су, како је напоменуо, једино место и једини тренутак када се доноси легитимна одлука о томе ко ће водити земљу у наредне четири године.

"Уверен сам да ће огромна већина грађана Србије потврдити поверење у ову владу и коалицију која је води, јер о њеном квалитету и њеној фокусираности на решавање проблема грађана и обезбеђивање економског раста и политичке стабилности најбоље говоре досадашњи резултати", казао је Дачић.

Говорећи о 20. годишњици НАТО агресије на Србију и СР Југославију, Дачић је оценио да је то била деструкција међународног правног поретка.

"Свет се никада није опоравио од тог насиља над међународним правом, већ је тадашња агресија НАТО на Србију послужила као преседан за неке будуће агресивне акције широм света, што је све заједно свет учинило мање безбедним", закључио је Дачић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи