Макалистер: Тешко да је бојкот одрживо демократско решење

Уочи разговора власти и опозиције у Србији којима посредује Европски парламент (ЕП), председник Одбора за спољне послове ЕП Дејвид Макалистер каже да се нада да ће политички актери хитно наћи заједничко решење, а бојкоти се, напомиње, тешко квалификују као одрживо демократско решење.

"Наш предлог је да олакшамо процес међустраначког дијалога, странке ће морати да постигну консензус о корацима које желе да предузму како би се побољшали услови за рад у парламенту и за одржавање избора", рекао је Макалистер за данашњи Блиц.

Подсетио је да је, када су се бивши европарламентарци Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн срели с представницима опозиције и власти у августу, велика већина њих изразила искрену вољу да учествује у дијалогу који помаже ЕП.

"То је основа мог позива, а очекујем да ће политичке снаге учествовати у отвореном и конструктивном дијалогу са циљем побољшања услова за дијалог у Скупштини и долазећим изборима", навео је Макалистер.

Председник Одбора за спољне послове ЕП додао је да се нада да успостављањем процеса међустраначког дијалога могу да помогну да се направи простор за искрену међупартијску дебату, која је од виталне важности за правнилно функционисање законодавне власти, као и за напредак Србије на њеном путу ка ЕУ.

"Доношења и спровођења мера одлука учесника"

Упитан да ли ће после разговора бити усвојене неке мере, Макалистер је рекао да ЕП само олакшава дијалог, а да су обавезе доношења и спровођења мера одлука учесника, како власти тако и опозиције.

Додао је да се планирају три рунде дијалога до краја године и да ће након сваке од њих бити резимиране теме "по којима смо чули да политички актери постижу консензус и подстицаћемо их да размотре примену и иду даље тражећи повратне информације о напретку до наредне рунде дијалога".

"Договорене мере доћи ће од самих учесника, тако да можемо очекивати да ће испоштовати сопствене обавезе", рекао је Макалистер.

Додао је да су позване све политичке групе и странке које су пристале да се састану са њима на припремним консултацијама, сугрешући да их подједнако заступа лидер групе, један политичар и један политички саветник (факултативно).

Разговори ће се одржати у Народној скупштини, а Макалистер каже да је то природно место за почетак, јер је свеобухватни циљ дијалога да се створи простор за истински међустраначки дијалог.

"За разлику од редовног парламентарног процеса доношења одлука, дијалог предвиђа да сви учесници, без обзира на величину, разговарају на равноправним основама са свим осталилм учесницима, а методологија дијалога ће бити постизање консензуса", рекао је Макалистер.

Изразио је наду да ће прва серија дијалога значајно допринети побољшању услова за предстојеће изборе предлагањем конкретних мера договорених од политичких актера, у складу са препорукама ОДИХР-а и других изборних стручњака.

"Само политичке групе и странке учествују у дијалогу"

На питање да ли ће бити присутне непарламентарне странке, цивилно друштво, Макалистер је рекао да је дијалог замишљен као међустраначки и да је отворен за различите политичке снаге.

"Како бисмо започели сваку сесију дијалога, позваћемо стручњаке за изборне стандарде да дају уводне стручне напомене. Међутим, само политичке групе и странке учествују у дијалогу", напоменуо је Макалистер.

Макалистер је рекао да "чврсто верује" да је парламент природно место за демокрастку расправу, за доношење закона и усмеравање земље ка ЕУ, нагласивши да демократски систем не може правилно да функционише без јаког парламента.

"Ово није само моје мишљење, то је јасно речено у Уставу ове земље и њеној дугој парламентарној традицији. Излаз из садашњег застоја може бити само кроз нови парламент, а легитимитет и снага овог парламента зависиће од напора свих политичких актера да се створе прави услови за одржавање демократских извора. Јака већина са јаком опозицијом", поручио је Макалистер.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи