Хофер: ЕУ била неуспешна, решење косовског проблема поново тражити у УН

ЕУ је до сада била неуспешна у решавању косовског проблема и можда би, због тога, УН била адекватнија адреса, рекао је лидер Слободарске партије Аустрије (ФПО) Норберт Хофер у интервјуу "Танјугу". Што се тиче чланства Србије у ЕУ, каже да се ФПО одувек изјашњавала за што скорији пријем Србије у Унију.

Хофер све укључене у потрагу за решењем питања КиМ подсећа на битност придржавања и испуњења својих обавеза из Резолуције УН 1244.

Казао је да су таксе које је Приштина увела на робу из централне Србије и Босне и Херцеговине додатно погоршале ситуацију између Београда и Приштине.

"Тиме Приштина показује неспремност и неразумевање за компромисно решење овог озбиљног проблема. Неопходно је да Приштина предузме акције повлачења својих мера како би се дијалог наставио. Сада је ЕУ на потезу и требало би коначно да натера Приштину да укине таксе. ЕУ за то има на располагању бројне механизме које мозе у свако доба да примени. Како не би изгубила своју веродостојност, ЕУ треба што пре да делује", подвукао је лидер ФПО-а.

Хофер је подсетио да ЕУ, када жели, одређеним политичким механизмима, као што су санкције, може извршити притисак.

Упитан да ли би подржао свако решење које проистекне из преговора Београда и Приштине, а тако и корекцију граница, аустријски политичар је казао да ће ФПО поздравити свако разумно решење које произиђе из дијалога Београда и Приштине.

"Ако дође до корекције граница између Србије и Косова поставља се питање које последице та одлука има у вези Босне и Херцеговине. Најбоље решење косовског проблема је оно решење са којим би се усагласиле обе стране и биле задовољне, без икаквог уцењивања са којим је Србија често била суочена", рекао је он.

Што се тиче чланства Србије у ЕУ, каже да се ФПО одувек изјашњавала за што скорији пријем Србије у Унију и тај став је заступала и у Бриселу.

На питање да ли Србија има право, до чланства у ЕУ, да склапа билатералне трговинске споразуме, као што планира са Евроазијском унијом, Хофер истиче да свака земља, која није чланица ЕУ, има слободу да доноси одлуке о склапању билатералних трговинских споразума.

"У овом конкретном случају ЕУ не сме да критикује Србију, јер привреди Србије треба још много да надокнади заостатак који има како би могла да стигне привреде земаља чланице ЕУ. Споразум о слободној трговини између Србије и Евроазијске уније не доноси никакве негативне последице по ЕУ, чак шта више, могао би у будућности донети предности за све", казао је Хофер.

Говорећи о ставу ФПО према Србима, након одласка доскорашњег лидера Хајнц-Кристијана Штрахеа, Хофер каже да то пријатељство са Србима не зависи само од једне особе, већ је основни став странке.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво