Косово примљено у чланство УЕФА

Делегати на Конгресу УЕФА су са 28 гласова "за" и 24 "против" примили Косово у чланство Европске фудбалске уније. Србија била против пријема, остале земље бивше Југославије гласале су за пријем, преносе медији у Приштини. Гласању је претходио неуспешан покушај промене статута, што је, накратко, довело у питање пријем Косова.

Чланице Уефе су тајним гласањем одобрили пријем Косова у чланство Европске фудбалске уније. ""За" је гласало 28 делегата, а 24 су била "против".

Претходно делегати су, тајним гласањем, на Конгресу владајућег европског фудбалског тела у Будимпешти одбиле предлог да се промени члан 5, тачка 1 статута Уефе, који омогућава пријем оним земљама које су признате "од стране већег дела међународне заједнице на европском континенту". Била је неопходна двотрећинска већина од 54 гласа, односно 36.

Предлог Швајцарске није прошао за само три гласа. Тај предлог подржала су 33 делагата, 20 је било против и један уздржан. За "Пролаз" Косову је била потребна двотрећинска већина, односно 36 гласова.

Вршилац дужности председника Европске фудбалске уније, Шпанац Анхел Виљар, рекао је да је питање пријема Косова у чланство те организације веома осетљиво питање и најавио могућност "политичких последица".

Нешто слично је рекао и Томислав Караџић, са којим се сложио и Иван Ћурковић. Вања Удовичић и Марко Ђурић су најавили тужбе против Уефе на Међународном суду за спортску арбитражу у Лозани.

„Најбоље вести. Косово је најновији члан Уефе. Хвала свима који су гласали 'да' како би наша деца и омладина могла да се такмиче у фудбалу", написао је Хашим Тачи на Твитеру.

Фадиљ Вокри, председник косовског савеза, одлуку о пријему је назвао историјском.

"Бићемо у могућности да окупимо људе кроз фудбал, како на терену, тако и ван њега. То је наша визија за будућност као 55. чланица Уефе", рекао је Вокри после гласања на Конгресу у Будимпешти. 

Вршилац дужности генералног секретара Уефе Теодор Теодоридис изјавио је да ће се та организација трудити да Косово и Србија не играју међусобно, баш као ни Русија и Украјина, односно Јерменија и Азербејџан.

Трепча је један од виђенијих српских преосталих клубова на простору Косова и Метохије, а у њему наглашавају да они планирају да наставе да се такмиче у такмичењима под окриљем ФСС-а.  

На 40. Конгресу Уефе 10. тачка дневног реда била је пријем Косова у чланство. Укупно је 38 влада земаља чланица Уефе, од 54 (сада 55), признало независност Косова.

Како преносе приштински медији, изузимајући Србију, остале земље некадашње Југославије гласале су за пријем Косова у Уефу.

Број коментара 48

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво