Produži život

Mediji, građani, udruženja i nevladine organizacije prepoznali značaj i potrebu zaveštanja i darivanja organa. Poruka svih jeste da je vreme da se i Ministarstvo zdravlja više aktivira i na pravi način pokaže da je u Srbiji, od oktobra, u toku kampanja "Produži život".

Više od godinu i po dana RTS govori o značaju razvoja programa transplantacije u Srbiji, ali i nedoumicama koje prate tu temu. Na istom putu, od marta je i list "Politika".

I građani, udruženja, nevladine organizacije, prepoznali su značaj i potrebu zaveštanja i darivanja organa. Poruka svih jeste da je vreme da se i Ministarstvo zdravlja više aktivira i na pravi način pokaže da je u Srbiji, od oktobra, u toku i nacionalna kampanja "Produži život".

Devetoro malih pacijenata, svakog drugog dana, pojedini i češće, na Odeljenju dijalize u Tiršovoj, u proseku, provode po četiri sata. U Udruženju "Sve za osmeh" kažu da deca u Srbiji na transplantaciju čekaju od pet do 10 godina, a u svetu, do godinu dana.

Zahvaljujući porodicama koje su u najtežem trenutku odlučile da pomognu, ali i medijskoj kampanji, ove godine urađeno je najviše kadaveričnih transplantacija.

"Nekoliko njih dočekalo je transplantaciju, i onda je i drugima, kada vide da se nešto dešava, da to napreduje u nekom pravcu, mnogo lakše, imaju mnogo više nade", kaže Jelena Antić iz Udruženja "Sve za osmeh".

To udruženje deci i roditeljima nudi pomoć nutricioniste, psihologa, kao i toplu reč, savet. Uključili su se i u promociju transplantacije.

"Trebalo bi da postoji veća komunikacija između ministarstva i nevladinih organizacija, mi to radimo zbog nas i naše dece, nije nam posao i u interesu nam je da postoji što više akcija, da se što više ljudi uključi", navodi Antićeva. 

Uprava za biomedicinu trebalo bi da ima veliku ulogu u razvoju ove oblasti. Treba formirati jedinstveni registar davalaca i primalaca, proširiti mrežu donorskih bolnica, posebno onih duž Koridora 10.

"Kada budu imenovani timovi i koordinatori za transplantaciju, kada kolege budu obavile određeni broj tečajeva, edukacija za ovu oblast, biće jako motivisani da daju pun doprinos i da zaista svaku prepoznatu moždanu smrt pretoče u donora. Ja i zahvaljujem medijima, mislim da ste dali veliki doprinos u razvoju ove oblasti", navodi Danica Mihailović, direktorka Uprave za biomedicinu.

Da Srbija više ne sme da izgubi ni dan, pokazuje i podatak da je za tri godine članstva u Eurotransplantu, Hrvatska dostigla svetski vrh po broju donora. Ako ispuni neophodne uslove, pretpristupni ugovor sa Eurotransplantom, Srbija bi mogla da potpiše tek za šest meseci.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 09. мај 2024.
18° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара