Читај ми!

Hipoteza o Gaji i planetarna homeostaza

Sagovornica: prof. dr Tanja Berić, Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu

Hipotezu o Gaji formulisali su sedamdesetih godina dvadesetog veka hemičar Džejms Lavlok i mikrobiološkinja Lin Margulis. To je shvatanje po kojem sveukupan živi svet naše planete, u obostranom dinamičnom odnosu sa njenim fizičko-hemijskim ustrojstvom, svojim aktivnostima obezbeđuje dugoročno održavanje stabilnih životnih uslova, kao što su odgovarajući raspon temperatura, sastav atmosfere i salinitet okeana. Na taj način, čitava planeta mogla bi se metaforički predstaviti kao svojevrsno živo biće. Iako je hipoteza Gaje kritikovana kao nenaučna i do danas nije stekla podršku većeg dela naučne zajednice, s vremenom su se neki od njenih elemenata pokazali utemeljenim, a slavni misaoni eksperimenti istakli su njenu eksplanatornu moć u različitim kontekstima.

Autori hipoteze su se u međuvremenu ogradili od široko rasprostranjenih filozofskih i kvazi-religijskih interpretacija Gaje kao nad-bića obdarenog svešću i sposobnošću delanja sa namerom, uporno ponavljajući da je Gaja za njih, naprotiv, prevashodno metafora koja nas približava razumevanju prirode ili „simbioza sagledana iz svemira". Savremene naučne i filozofske rasprave o hipotezi Gaje umnogome su usredsređene na evolucione aspekte i konkretna pitanja o potencijalnim mehanizmima i procesima koji nam dopuštaju da govorimo o postojanju planetarne homeostaze.

Muzički urednik: Ivana Đorđević
Ton-majstor: Nenad Đorđević
Autor emisije: Srđa Janković

 

Соларис

Autor:
Срђа Јанковић

Емисија је посвећена темама из области природних наука које обухватају како базична, тако и примењена научна истраживања, са посебним освртом на научни метод, историју и филозофију науке, као и различите аспекте односа науке и друштва. Посебна пажња се поклања појашњењу и истицању кључних појмова и концепата од суштинског значаја за разумевање путева и процеса који воде ка научном сазнању. Саговорници у емисији обухватају научнике који се баве истраживањима из различитих области, од носилаца врхунских резултата и признања до оних који се налазе на почетку свог научног трагања, али и припаднике разноврсних професија који су у прилици да понуде релевантна мишљења о одговарајућим аспектима научних подухвата и науке у целини. [ детаљније ]

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи