Читај ми!

Muzika sveta – Južna Koreja

Slušaćete snimak Folklornog ansambla i orkestra Nacionalnog gugak centra, sa nastupa koji je naslovljen „Muzika šamana i kraljeva drevne Koreje – dostojanstvo i ekstaza”. Snimak je zabeležen u Studiju 1 Bavarskog Radija u Minhenu, 13. oktobra 2012. godine. Sa ovog koncerta slušate Instrumentalnu svitu – Gvanak Jeongsanhoesan koja pripada dvorskoj tradiciji.

Od osnivanja Nacionalnog gugak centra 1951. godine, pod njegovim okriljem različiti ansambli deluju u pravcu promovisanja korejske tradicionalne muzike, teatra i plesa u zemlji i inostranstvu. 

Tradicionalna muzika u Koreji, i narodna i dvorska, nosi naziv „gugak". Dvorska muzika, nastala kako iz autohtone korejske tradicije, tako i pod uticajem kineske dvorske muzike i obuhvata nekoliko žanrova; āk je tradicija uvezena iz Kine, dang-āk predstavlja fuziju kineske i korejske dvorske muzike, dok je hjang-āk - čisto korejska muzika. Mnogo veće bogatstvo, i u žanrovskom smislu, ali i prema obredima u kojima se ova muzika koristila, može se pronaći u klasifikaciji tradicionalne narodne muzike Koreje. Tako se razlikuju žanrovi kao što je pansori, u kojem vokalnog solistu koji izlaže izrazito narativni sadržaj prati instrumentalista na bubnju, potom sanjo, isključivo instrumentalna muzika sa bogatim ritmovima, kao i jeong-āk, vokalno-instrumentalna tradicija koju su negovali obrazovaniji slojevi u društvu. Među žanrovima takođe postoje nongak sa plesno-pevačkim numerama praćenim udaraljkama, koji se vezuje za seosku tradiciju, zatim šinavi - muzika koja se koristila prilikom šamanskih rituala, te salpuri, ples koji su šamani koristili za teranje zlih duhova. 

Folklorni ansambl Nacionalnog gugak centra počeo je sa radom 1980. godine, istovremeno sa osnivanjem Centra nematerijalnog kulturnog dobra. Za svega godinu dana proširili su svoj repertoar nastupima različitih instrumentalnih i perkusionističkih ansambala, grupa za narodno pevanje, kao i uključivanjem pansorija - kao što smo već ukazali, tradicionalne korejske narativne pesme u kojoj su učestvovali jedan narator - sorikun, odnosno vokal i jedan bubnjar - gosu, na vrsti udaraljki pod nazivom buk. Pansori je 2003. godine uvršten u listu svetske nematerijalne kulturne baštine UNESKO-a.

Urednica emisije Marija Vuković 

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара