Из архиве Радио Београда – Тахир Куленовић

Из наше Фонотеке – једне од најзначајнијих звучних збирки у земљи – чућете снимке флаутисте Тахира Куленовића, солисте Симфонијског оркестра Радио-телевеизије Београда, забележене 1968. и 1975. године: Концерт за флауту и гудаче у Де-дуру Јозефа Хајдна и Сонату за флауту и клавир број 1 Бохуслава Мартинуа.

Тахир Куленовић је рођен 1936. године у Бихаћу, а магистрирао је на Музичкој академији у Београду 1972. године. Након тога усавршавао се у Паризу, Лондону и Братислави. Био је редовни професор на Факултету музичке уметности у Београду пуне 23 године, а његови студенти освајали су бројне награде на савезним и међународним такмичењима. Многи од њих данс раде као оркестарски музичари или професори у земљи и иностранству. Иницијатор је Фестивала младих флаутиста у Ваљеву, који данас носи његово име.

Тахир Куленовић оставио је неизбрисив траг у нашем музичком стваралаштву. Као солиста наступао је на бројним фестивалима, а у земљи и иностранству одржао је преко хиљаду концерата. Осим позиције соло флауте у нашем Симфонијском оркестру, био је и члан многих камерних ансамбала: Београдског трија, Београдског камерног ансамбла, Ансамбла за савремену музику и других. Још један важан податак, а који је везан за нашу кућу, је и тај да је Куленовић био и председник стручног савета ПГП РТС-а. Снимао је за све југословенске радио и телевизијске станице, а за потребе Радио Београда остварио је преко 2000 минута музике. Његов уметнички лик посебно осветљава чињеница да је многобројна дела први пут представио нашој публици, као што су сонате Франческа Верачинија, Леонарда Винчија, Бенедета Марчела, Антонија Вивалдија, Јохана Кристофа Пепуша, и других.

О његовом уметничком деловању, музиколошкиња Христина Медић је за дневни лист Политика 5. новембра 1979. године, између осталог написала и следеће: „Успевао је да ваја разноликост расположења, да просвећено испева богате мелодијске токове, прожете покаткада барокном патетиком, покаткада прозрачношћу рококоа".

Уредница емисије: Марија Шекуларац Вуковић

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво