Читај ми!

Vila "Pompeja" u doba Rimskog carstva bila je isto što i letovalište Hemptons danas

Nedaleko od Pompeja, u gradu Tore Anuncijata,između Napulja i Sorenta, nalazi se vila Oplontis na čijim freskama se može videti kakav način su vodili bogati i poznati, koji su živeli u Rimskom carstvu.

Na lokaciji jednog od najpoznatijih arheoloških nalazišta smeštena je Vila "Oplontis" ili "Pompeja",koja je bila deo luksuznog niza kuća za odmor, koje su izgradili bogati Rimljani.

Neki veruju da je vila bila u vlasništvu intrigantne carice Pompeje Sabine, druge Neronove žene. Njeno ime pisalo je na amforama koje su pronađene tokom iskopavanja. To je arheologe navelo da lokalitet nazovu „Vila Pompeja".

Mesto se nalazi na mapi spomenika uvrštenih u svetsku baštinu Uneska južne Italije, zajedno sa Pompejom, Herkulanumom i gradovima koje je Vezuv pokorio svom erupcijom 79. godine.
Vila u svom centralnom delu ima masivni atrijum, do koga se dolazi ulaznim holom.
Na stubovima i zidovima atrijuma su freske u bojama zlata, cinober crvene i egipatsko plave boje.

Ova dela oslikali su umetnici pre nekoliko hiljada godina, a na njima su motivi pauna, sfinge, grčkih hramova i mrtve prirode. U spisima Uneska, stoji da vila "Oplontis" ima „najbolje očuvane zidne slike rimskog perioda".

Bogati stari Rimljani

Vila sigurno nije bila skrivena kada je sagrađena, oko 50. p.n.e. Bila je deo luksuznog niza kuća za odmor koje su izgradili bogati Rimljani, uključujući vile San Marko i Ariana i vilu od Papirusa u Herkulenumu.

Zahvaljujući blagoj klimi ovo je bilo idealno mesto za uživanje kombinovano odmorom, učenjem, razmišljanjem, vežbanjem, gozbom i zabavom. Ovde su se Rimljani - koji su se poznavali družili sa drugim ljudima visokog statusa, stvarajući atmosferu poput današnjih Hamptona.

„Volim kako su zidne slike dizajnirane, kako su usmeravale ljude po vili", kaže istoričarka umetnosti Regina Gi sa Univerziteta u Montani.
Freske ptica i bujnih biljaka koje se graniče s bazenom inspirisale su šetanje, dok su unutrašnji hodnici sa zebrastim prugama usmeravali brzo kretanje.

Za razliku od Herkulaneja i Pompeja, koji su iskopani u 18. veku, Oplontis je ostao duboko zatrpan, zaboravljen. Tek 1964. godine, kada je italijanska vlada mislila da bi otkrivanje Oplontisa moglo biti dobro za turizam, započeto je arheološko istraživanje. U vili je pronađen oko 1.500 amfora, 54 kostura...

„Kosturi su pronađeni u dve grupe. Prva, blizu izlaza, natovarena nakitom i novcem, druga malo dalje, sa fenjerima i alatima.Drugu grupu činili su robovi, odvojeni od svojih gospodara", istakao je ", Džon Klark, direktor projekta Oplontis na Univerzitetu Teksas u Oustinu.

Mnogi artefakti iz Oplontisa sačuvani su u Nacionalnom arheološkom muzeju u Napulju.

недеља, 02. јун 2024.
21° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије