Читај ми!

Šume nestaju sve brže

Svetske šume sve brže nestaju pred oranicama, putevima i gradovima, a 70 odsto preostalih površina pod šumskom vegetacijom su na manje od jednog kilometra od oboda šuma, upozoravaju američki istraživači.

Шуме нестају све брже Шуме нестају све брже

Istraživanje, u kom je učestvovalo više od 20 stručnjaka sa pet kontinenata i u kom su korišćeni podaci prikupljeni tokom poslednih 35 godina, ističe se da narastajuća ljudska populacije vrši sve veći pritisak na šumske životinje i biljke kojima preti istrebljenje.

„Rezultati su nas iznenadili i uplašili“, rekao je za Rojters vođa studije, Nik Hadad, profesor bioloških nauka na Univerzitetu Severne Karoline.

„Svi pokazatelji ukazuju na dalje pogoršanje stanja“, naveo je.

Na mapama objavljenim u sklopu studije može se videti da su velike površine pod šumom u Amazonu i Kongoanskoj kotlini i dalje udaljene od ljudi, dok se u Aziji, Novoj Gvineji, Rusiji, Kanadi i nordijskim zemljama sve više povlače pred ljudskim aktivnostima.

„Sedamdest odsto preostalih površina pod šumskom vegetacijom je na manje od jednog kilometra od oboda šume", upozoravaju naučnici, čija je studija objavljena u časopisu Science Advances povodom 21. marta, Međunarodnog dana šuma.

„Rast stanovništa neizbežno će nastaviti da smanjuje i cepa prirodne zone“, navode stručnjaci, koji u povećanju efikasnosti poljoprivrede vide jedino rešenje za spas šuma.

Jedno istraživanje iz 2011. predvidelo je će do 2050. poljoprivredne površine u svetu morati da se sa sadašnjih 1,53 milijardi hektara povećaju za 18 odsto kako bi se nahranilo sve brojnije stanovništvo, te da će se urbane zone drastično proširiti.

Fragmentacija šuma predstavlja ozbiljnu pretnju za životinje i biljni svet jer ih sve više približava ljudima, menjajući postojeću mikro-klimu i dovodeći nove, suparničke vrste.

„Rascepkana staništa utiču na smanjenje diverziteta biljaka i životinja od 13 do 75 odsto“, napominju američki naučnici.

Krčenje šuma ugrožava životinje, od jaguara u Brazilu do orangutana u Indoneziji, kao i druga stvorenja poput ptica, leptira i žaba i bezbroj retkih vrsta biljaka, zaključuju stručnjaci.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
17° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара