Читај ми!

Kako na prirodan način umanjiti bol u zglobovima

Hladno vreme ne može „napraviti" bol, ali može uticati na pojačavanje simptoma koji već postoje kod pacijenata. Bol u zglobovima je prvi inicijalni znak da nešto nije u red. Ukoliko se bol javi u kolenu, kuku, leđima, ne možemo znati razlog tog bola, ali sebi možemo pomoći namirnicama koje imamo kod kuće.

Iako se obično javljaju zbog degenerativnih promena koje donose godine, problemi sa bolnim zglobovima nisu rezervisani samo za starije osobe. U RTS Ordinaciji, na ovu temu govorio je dr Vladan Milošević, specijalista anesteziologije i stručnjak za regenerativne procedure i terapiju bola.

„Bol kao bol je prvi inicijalni znak da nešto nije u redu. Ako nam se javi bol u zglobu, kolenu, kuku, leđima, mi ne možemo da znamo da li je od mišića, tetive, nerva ili oštećenog pršljena. Možemo samo da dijagnostifikujemo da imamo neki problem", kaže dr Milošević, i ističe da se najbolji rezultati dobijaju onda kada se kombinuju klasična i alternativna tj. tradicinolana medicina. 

Prirodni sastojci koji mogu da pomognu u borbi sa bolovima u zglobovima i mišićima

- Kurkuma

- Šipurak

- Tamjan

- Bosiljak

- Limun i maslinovo ulje

- Đumbir

- Etarsko ulje kleke 

- Etarsko ulje karanfilića

- Etarsko ulje eukaliptusa

„Ovde pričamo o topikalnoj (mazanje na kožu) primeni, od ovih supstanci se prave kreme ili paste, a one direktno mogu da deluju na lokalno mesto. Kada nešto uzimate sistemski to deluje na ceo organizam. Ako uzimate kurkumu, ona će malim svojim delom ostvariti efekat na koleno, delovaće na ceo organizam", objasnio je anesteziolog Milošević i dodao da pomenute supstance imaju dva svojstva: anitiupalno i analgetsko (protiv bolova).

Kremu, odnsono pastu za mazanje možemo napraviti sami kod kuće jer nije komplikovano i najčešće su potrebna samo dva sastojka. 

„Svaka krema ili pasta treba da ima dve komponente. Ako koristimo prah, treba ga povezati sa nečim kako bi se dobila pasta. Možemo da pomešamo sa vodom, limunovim sokom ili sa maslinovim uljem. Treba da se dostigne gustina kao pasta za zube. Supstance koje nisu u prahu možemo staviti u blender i pripremati ih na dnevnom nivou. Pasta se koristi u zavisnosti od aktivnosti pacijenta. Potrebno je pola sata za pripremu, i trideset minuta za aplikaciju", pojasnio je stručnjak za terapiju bola dr Milošević.

Nakon što nanesemo namaz, bolno mesto treba pokriti plastičnom folijom ili gazom, a nakon pola sata, tretitrano mesto treba oprati vodom i sapunom.

„Odličan izbor su i etarska ulja zato što su već gotovi preparati. Karanfilić je i jedan od najpoznatijih analgetika kroz istoriju. Nakapaju se kapi i isto se preko toga drži gaza od petnaest do trideset minuta i ukloni se. S tim što etarska ulja možemo da koristimo i do tri puta dnevno", navodi dr Milošević i dodaje da je za tretiranje bolnih stanja najbolji karanfilić, dok je eukaliptus pogodan za bolove mekih tkiva.

Magnezijum hlorid i magnezijum sulfat za potpunu relaksaciju tela

Magnezijum učestvuje u mnogim metaboličkim procesima, sastavni je deo i mnogih tkiva i organa. Ukoliko želimo da opustimo telo možemo koristiti magnezijum hlorid koji ima višestruko dejstvo. 

Iako nemamo apsolutno nikakve tegobe, nakon napornog dana možemo celo telo naprskati magnezijum hloridom. Ovaj oblik magnezijuma stvara relaksacioni, analgetski i protivupalni efekat, zaključio je dr Milošević za RTS ordinaciju.

Dr Milošević se osvrnuo i na neracionalnu upotrebu lekova protiv bolova, i upozorio da ih treba koristiti obazrivo jer mnogi od njih mogu napraviti ozbiljne posledice.

четвртак, 19. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи