Читај ми!

Iako ste mladi - ne uzimajte zdravlje „zdravo za gotovo"

Mladost nije garancija da smo zdravi. To što izgledamo zdravo, i deluje da smo u vrhunskoj formi, ne znači da grickalice, brza hrana, neprospavane noći prijaju našem organizmu.

„Mladi su generalno najzdraviji deo populacije. Kad imate 20, 22, 23 godine, očekivano je da budete u najbonjoj top-formi. Ali postoji jedna caka, a to je da mladi mogu svojim ponašanjem da promene to dobro zdravlje", rekla je dr Milena Tomašević, iz Studentske poliklinike u Beogradu.

Objašnjava da su u tom smislu posebno rizični, korišćenje psihoaktivnih supstanci, konzumiranje alkohola, nezaštićeni seksualni odnosi.

„Mladi su specifična kategorija, sa posebnim zahtevima, teškoćama i zahtevima", dodala je pomoćnica direktora Klinike „Dr Laza Lazarević", psiholog Tatjana Subotić.

„Prema nekim statistikama na svetskom nivou, oko 20 posto mladih ima neke teškoće sa mentalnim zdravljem, ili ih iskusi tokom odrastanja", kaže Tatjana Subotić.

Dr Tomašević navodi da su najčešće dojagnoze kod mladih akutne respiratorne, urinarne infekcije, polne infekcije, anemije. Ali, naglašava, sve više u poslednje vreme, prisutne su i promene mentalnog statusa kod mladih.

„To su afektivni problemi vezani za anksioznost, depresivnost, za neko kanalisanje besa, problemi vezani za teškoće u kontroli ponašanja, poremećaj ishrane, na žalost, rizično ponašanje, sklonost ka samoubistvu, kao posebna tema, vrlo važna kada je zdravlje mladih u pitanju", kaže psiholog Tatjana Subotić.

Besplatno savetovalište 

Od 15. maja, u Klinici „Dr Laza Lazarević", radi i besplatna telefonska linija za mlade sa navedenim problemima i njihove porodice. Broj telefona je 0800 309 309, opcija 3.

Kada je reč o zdravstvenom stanju naših mladih tokom pandemije, dr Tomašević kaže da u Studentskoj poliklinici dosta „pretrpelo" Savetovalište za HIV.

„Nikada do sada nije bilo toliko rizika, toliko seksualnih odnosa za jednu noć, sa nepoznatim osobama, nekorišćenje kondoma, korišćenje psihoaktivnih supstanci... Nikada nije bilo toliko suza u Savetovalištu, i možda, najmanji broj do sada testiranih, ali zato, najveći broj pozitivnih", objasnila je dr Tomašević i dodala je poenta u prevenciji i izbegavanju rizičnog ponašanja.

S druge strane, na Klinici „Dr Laza Lazarević" je u poslednje vreme povećan broj prvih psihotičnih epizoda, anksioznosti i depresije.

Govoreći o pacijentima sa kovidom na Studentskoj poliklinici, dr Tomašević kaže da oni koji su vakcinisani imaju mnogo lakšu kliničku sliku i naglašava da je vakcijacija mladih vrlo važna.

„Od prvog jula do sada imamo 51. pacijenta kod nas koji je pozitivan, to su uglavnom deca koja su se vratila sa letovanja", rekla je dr Tomašević.

Na vakcinisanje mladih poziva i psiholog Subotić.

„Verujem da neizvesnost koja je postojala, bolest nekih njihovih prijatelja, članova porodice, neko tugovanje, gubitak nekoga, jeste neka vrsta stresa", kaže Subotić.

Dr Tomašević podseća na simptome koji mladi ne treba da ignorišu a među njima su povišena temperatura, gubitak čula mirisa, ukusa, stezanje u grudima, bol u mišićima preterani umor, malaksalost. Poziva na redovne sistematske preglede i prevenciju.

Kada je reč o mentalnom zdravlju, Subotićeva podseća da je suština u tome da se mladima prenese da je traženje pomoći stručnjaka, kada postoji problem - sasvim normalna, očekivana, a i dostupna stvar, kao i civilizacijska tekovina.

понедељак, 26. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом