Читај ми!

Alek Boldvin, jedinstven talenat i skandal majstor

Najstariji i najuspešniji od četvoro glumačke braće, Alek Boldvin je oduvek važio za jednog od najsvestrasnijih umetnika, koji može da glumi sve – od mračnih trilera do romantičnih komedija. Tokom višedecenijske karijere bio je upleten i u brojne skandale, od burne veze i još burnijeg razvoda sa Kim Bejsinger do najnovijeg tragičnog incidenta na snimanju filma „Rđa“ (Rust).

Aleksandar Rej Boldvin Treći, ili prosto Alek Boldvin, rođen je 3. aprila 1958. godine u Njujorku, kao drugo od šestoro dece, i zajedno sa braćom Stivenom, Vilijamom i Danijelom, odlučio da se bavi glumom.

Iako ga je isprva zanimalo pravo, zbog čega je upisao Univerzitet „Džordž Vašington” 1976. godine, posle se prebacio na Univerzitet u Njujorku da studira glumu.

Tokom studija na koledžu, Boldvin je prvu glumačku ulogu na televiziji dobio u sapunici Doktori. Posle toga se pojavio u još nekoliko TV projekata, a onda se 1984. godine pridružio ekipi popularne serije Knots Landing.

U tom periodu je takođe glumio i u pozorištu, a svoj debi na Brodveju ostvario je ulogom u predstavi Loot 1986. godine.

Proboj na veliku scenu – Lov na Crveni oktobar i nominacija za Oskara

Ubrzo posle toga, Boldvin je dobio ulogu u svom prvom filmu – Zauvek, Lulu. Zatim se kao lik duha pojavio u Bitlđusu Tima Bartona, za koji su kritičari i publika imali samo reči hvale, a film je postigao veliki komercijalni uspeh.

Usledile su sporedne uloge u komedijama Working Girl i Married to the Mob, pre nego što je 1990. godine uspeo da dobije ulogu agenta CIA Džeka Rajana u Lovu na Crveni oktobar, adaptaciji popularnom trilera Toma Klensija.

Film je postigao ogroman uspeh na blagajnama i zacementirao Boldvinov status velike glumačke zvezde.

U to vreme, takođe se prvi put pojavio kao domaćin i voditelj komičnog skeč programa SNL (Saturday Night Live). Zajedno sa Kim Bejsinger glumio je u filmu The Marrying Man, a par se venčao 1993. godine.

Boldvin je uporedo sa televizijskom i filmskom održavao i pozorišnu karijeru – godine 1991. dobio je nagradu Obi za ulogu Prelude to a Kiss, a kasnije je glumio i u filmskoj adaptaciji.

Odbio je da ponovi ulogu agenta Džeka Rajana u Patriotskim igrama i umesto toga se posvetio liku Stenlija Kovalskog u pozorišnom rimejku Tramvaj zvani želja Tenesija Vilijamsa. Za tu ulogu nominovan je za nagradu „Toni”.

Filmu se vratio kao lik bezočnog prodavca u adaptaciji predstave Glengarry Glen Ross, Dejvida Mameta. Karijeru je nastavio kao sujetnu hirurg i potencijalni ubica u neo noar trileru Zloba.

Usledio je niz slabije zapaženih uloga, poput drame Ghosts of Mississippi (1996), The Edge (1997) i avanturističkog trilera Mercury Rising (1998), u kojem je glumio naspram Brusa Vilisa.

Sjajnu ulogu ostvario je u mračnoj komediji The Cooler, za koju je 2004. nominovan za Oskara. Iste godine pojavio se u sporednoj ulozi u Skorsezeovom Avijatoru, biografskom filmu o Hauardu Hjuzu.

Proboj u komediju, SNL i kasniji filmovi

Boldvinova filmska karijera pomalo se usporila tih godina, ali se probio u televizijske vode ulogom arogantnog i harizmatičnog producenta Džeka Donahjua u sitkomu 30 Rock (2006–2013). Popularna serija autorke Tine Fej omogućila je Boldvinu da pokaže svoje komičarske veštine, zbog čega je dva puta nagrađen Emijem – 2008. i 2009. godine.

Na filmu je tih godina dobijao većinom sporedne uloge, mada je bilo zapaženih, poput onih u Skorsezeovom trileru Dvostruka igra (2006) i ostvarenjima Vudija Alena To Rome with Love (2012) i Blue Jasmine (2013). U drami Still Alice (2014) glumio je muža žene (Džulijana Mur) koja pati od Alchajmerove bolesti.

Boldvin je 2011. godine započeo vezu sa instruktorkom joge Hilarijom Tomas, a naredne godine su se venčali. I dalje su u braku i imaju šestoro dece.

Uporedo sa još nekoliko filmova u kojima se pojavio proteklih godina, Boldvin se prošle decenije vratio na Brodvej sa psihološkom dramom Siročad (Orphans).

Ipak, u popularni mejnstrim vratio se čestim pojavljivanjem u komičnim SNL skečevima u kojima je imitirao američkog predsednika Donalda Trampa, za šta je osvojio svoj treći Emi 2017. godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи