понедељак, 26.12.2022, 09:11 -> 09:23
Извор: РТС, CNN, Hype Art
Svetu pećinu Aboridžina u Australiji oštetili vandali
Australijska pećina Koonalda, smeštena je u suvoj oblasti južne Australije, u ravnici Nularbor. Predstavlja sveto mesto starosedelaca ovog kontinenta, a stara je oko 22 hiljade godina.
Drevna umetnost na stenama datira oko 30.000 godina unazad i negovali su je Aboridžini Mirning koji su rođeni u ovoj oblasti.Pećina i njena umetnost zaštićeno su istorijsko prirodno dobro.
Pećinu su opljačkali i njene crteže uništili, zidove išarali grafitima, ljudi za kojima australijska vlast traga.
„Vandalizam u pećini Koonalda je strašan. Pećina je od velikog značaja za ljude Mirninga, a njena istorija duga desetinama hiljada godina pokazuje neke od najranijih dokaza o životu Aboridžina u tom delu zemlje", rekao je portparol.
Buna Lori, stariji starešina Mirninga i staratelj Koonalde, istakao je da nije čuo za vandalizam sve dok lokalni mediji o tome nisu objavili vesti.
„Mi smo tradicionalni čuvari pećine i tražimo da se to poštuje, da se konsultuju naše starešine Mirninga. Kao sveto mesto, zatvoreno je za javnost i dostupno samo nekolicini muških starešina u zajednici", navodi se u saopštenju.
„Protivili smo se otvaranju našeg svetog mesta, jer bi to prekršilo protokole koji su toliko dugo štitili Koonaldu. Od 2018. tražimo podršku da prioritetno obezbedimo ulaz i ponudimo odgovarajuće oznake Mirning naroda. Podršku još nismo dobili", naveo je Buna Lori.
Dodaje da je Koonalda, mesto koje je predstavljalo sponu sa Mirningovim precima i domovinom, „više od dragocenog umetničkog dela, i da je duboko u našoj krvi i identitetu".
Decenijama su australijski naučnici verovali da su se autohtoni narodi doselili tek pre oko 8.000 godina. Pećina Koonalda je bila prva lokacija u Australiji sa autohtonom kamenom umetnošću koja datira pre 22.000 godina, što je promenilo saznanja naučne zajednice o istoriji Australije.
„Otkriće je zauvek izazvalo senzaciju, promenio tada prihvaćene predstave o tome gde, kada i kako su Aboridžini živeli na australskom kontinentu", rekao je Greg Hant, tadašnji ministar životne sredine, 2014. godine kada je Koonalda proglašena za mesto nacionalnog nasleđa. Starost pećinske umetnosti procenjena je na osnovu arheoloških ostataka i otisaka prstiju, i potvrđena korišćenjem radiokarbonske tehnologije, naveli su iz Odeljenja za klimatske promene, energiju, životnu sredinu i vodu.
Pored žlebova za prste, pećina je imala i drugu vrstu kamene umetnosti, sa linijama koje su oštrim alatom uklesane u tvrđe delove krečnjaka. Na zidovima se nalaze uzorci horizontalnih i vertikalnih linija isečenih u obliku slova V, navodi se na veb stranici vlade.
Pećinu i njenu umetnost su generacijama nadgledali i štitili narodi i starešine Mirninga.
„Sve naše starine su devastiranie, šokirani smo i povređeni nedavnim skrnavljenjem ovog mesta. Oplakujemo naše sveto mesto. Koonalda je kao naš predak. Naš predak je ostavio svoj duh u zidu, priče, pesme", rekao je starešina plemena Buna Lori.
„Ove pećine su neki od najranijih dokaza života Aboridžina u tom delu zemlje. Od 1980-ih, lokacija je bila zaštićena čeličnom kapijom, ali su vandali ispod nje iskopali rupu i napisali „ne gledajte sada, ali ovo je pećina smrti", preko zidova od krede od krečnjaka. Vandali su napravili ogromnu štetu. Umetnost se ne može povratiti", rekla je Kerin Volši, arheolog drevnih aboridžinskih lokaliteta.
„Zidovi pećine su veoma meki. Nije moguće ukloniti grafite a da se ne uništi umetnost ispod" Australijski zakon nalaže da svako ko ošteti lokaciju Aboridžina može biti kažnjen sa 10.000 australskih dolara (6.700 dolara) i do šest meseci zatvora.
Коментари