Читај ми!

Od svemira do Vojvodine - analizom satelitskih snimaka do saznanja o uticaju klimatskih promena na poljoprivredu

Poljoprivredna proizvodnja je među delatnostima koje su najpodložnije uticaju klimatskih promena. Sve učestalije suše, velike oscilacije u vremenskim prilikama i ekstremne nepogode za rezultat daju sve manje prinose i loš kvalitet ploda.

I Srbija će morati ozbiljno da poradi na racionalnijem korišćenju zemljišta i vodnih resursa. To bi mogao da olakša zajednički projekat koji realizuje novosadski Institut Biosens u saradnji sa Nasom i američkim univerzitetima.

„NASA je svima poznata po istraživanju svemira, ali više od 40 godina sa 20 satelita osmatra i površinu Zemlje. Prošle godine raspisali su konkurs za finansiranje projekta koji se bavi istraživanjem klimatskih promena i njihovog uticaja na poljoprivredu", kaže Gordan Mimić iz Instituta Biosens za Radio Beograd 1.

U razgovoru za emisiju Magazin na prvom, on objašnjava da će se u okviru projekta istraživači Biosensa baviti obradom tih satelitskih slika, kako bi se ustanovili aktuelni trendovi u poljoprivrednoj proizvodnji u našem regionu, odnosno južnom delu toka Dunava, prevashodno u Vojvodini koja ima više od 86 odsto obradivog zemljišta. U projektu učestvuju i dva mičigenska univerziteta, odakle dolaze eksperti u modeliranju klimatskih promena i hidrološkom modeliranju.

Njihov zadatak će biti da daju prognoze u kojim okvirima će se te promene dešavati na našem području, a onda će stručnjaci iz Instituta analizirati kako će te promene uslova uticati na datum setve i žetve, na dužinu vegetacione sezone, na setvenu strukturu i na plodored.

Cilj je da se naprave strateški planovi kako da se poljoprivredna proizvodnja adaptira na uslove koji će biti preovlađujući u narednih nekoliko decenija.

U Srbiji je u poslednjih deset godina četiri puta bila suša u toku vegetacione sezone, podseća nas sagovornik i dodaje da uz pomoć preciznijih podataka i pouzdanih trendova poljoprivrednici mogu unapred da se pripreme i najracionalnije organizuju svoju proizvodnju, u smislu izbora kulture koju će gajiti, vrste semena, plodoreda i dinamike radova.

„Zaključci do kojih se bude došlo trebalo bi da omoguće i da država napravi dugoročnu poljoprivrednu strategiju, između ostalog i da predvidi efikasan sistem infrastrukture za navodnjavanje", zaključuje Gordan Mimić iz Instituta Biosens. Projekat traje do 2024. godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 02. јун 2024.
20° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије