Читај ми!

Netaknuti koralni greben otkriven kod obale Tahitija

Ronioci su otkrili netaknuti koralni greben kod obale Tahitija. Smešten na dubini između 35 i 70 metara, greben podseća na džinovski ružičnjak. Uprkos globalnoj krizi biodiverziteta, čini se da je greben u dobrom stanju.

Spektakularni koralni greben u obliku ruže pronađen je na obali Tahitija u Tihom okeanu, na dubinama između 35 i 70 metara. On čini deo grebena koji se proteže na više od tri kilometra i meri 70 metara u širini. Ovo je jedan od najvećih koralnih grebena pronađenih na ovim dubinama.

Leticija Eduin iz francuskog Nacionalnog centra za naučna istraživanja i njene kolege preduzele su ronilačku ekspediciju na ostrvu Tahiti, gde su prvi put otkrili greben.

Otkrili su da se greben sastoji prvenstveno od dve vrste korala. Od 30 do 45 metara dubine dominira Porites rus. Idući dublje, pojavljuje se Pachyseris speciosa i na kraju postaje dominantan na dubinama od 50 do 55 metara.

„Izgleda kao džinovski ružičnjak koji ide dokle vam pogled seže“, kaže Džulijan Barbijer iz Međuvladine okeanografske komisije Uneskoa.

Jedna od najznačajnijih stvari vezanih za ovaj koralni greben je njegovo gotovo netaknuto stanje.

Globalno otopljavanje utiče na izumiranje koralnih grebena

„To je veoma zdrav greben, kao ostvarenje sna“, napominje Eduina. „Usred krize biodiverziteta, ovo je veoma ohrabrujuća vest“.

Koralni grebeni širom sveta su sve ranjiviji zbog klimatskih promena i prirodnih katastrofa, kao što su cuamiji i cikloni. Ovaj greben je takođe jedan od retkih koji je pronađen na ovim dubinama, napominje Barbijer.

„Možda je u našim okeanima mnogo više velikih koralnih grebena na takvim dubinama koji zahtevaju više istraživanja“, dodaje naučnik. „Ovo bi mogao biti jedan od najvećih koralnih grebena na ovoj dubini koliko znamo, ali činjenica je da nismo baš tražili koralne grebene na ovoj dubini“.

Trenutno samo 20 odsto morskog dna je mapirano, ističu istraživači. Mapirajući više okeana, na još većim dubinama, istraživači se nadaju da će razumeti najbolje načine za zaštitu i upravljanje ovim bogatim ekosistemima.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво