Читај ми!

Raskošne petunije su neizostavne na svakoj terasi, prozoru i u dvorištu

Ukoliko za svoju terasu još uvek niste pronašli biljku koja bujno cveta, uz to i miriše, plave petunije su jedno od rešenja.

Petunije, potunije i surfinije – raskošne i neizostavne na svakoj terasi, prozoru i u dvorištu. Cvetovi potunije su skoro isti kao i kod petunije, samo su loptastog oblika, a kod petunija trubastog. Surfinije su u stvari viseće verzije petunija sa sitnijim cvetom, čija cvetna grana može da naraste do 80 centimetara.

Petunije cvetaju od ranog proleća do jeseni. Zahvalne su za gajenje jer podnose niske, ali i visoke temperature. Ima različitih vrsta i boja, a plave su i mirisne i privlače pčele i leptire.

„Plava je izvorna boja petunije i od nje nastaje sve. Plava najviše miriše. Kad se zalije tokom noći cela terasa i cela bašta miriše. Cvetne grane svaki dan se hidriraju i svaki uveli cvet se skida sa drškom da ne bi došlo do stvaranja semena u cvetu da lepše i brže cvetavaju. Prihrana ide stalno“, objašnjava Slađan Lazić, cvećar.

Sufirnija traži čistu zemlju, čist humus. Ne prija joj tvrda zemlju jer brzo raste, dodaje Lazić. Što se više zaliva i prihranjuje brže napreduje i brže izbacuje cvet.

Takođe, mora redovno da se orezuje.

„Kad iscveta grana svaka ta stara grana ide na pola da bi se stvorio novi kapacitet cvetova. Dok kod petunija stajaćih, normalnih, glavna grana ide na pola, da bi na pola napravila svoj cvetni aranžman, da bi cvetala sve dok ne padne sneg“, naglašava cvećar.

Kad se biljke presađuju u žardinjere savet je da ne kupujemo velike biljke. Bolje je uzeti manje biljke da se prilagode na našoj terasi. Velike biljke, kada ih presadimo u malo veću saksiju, koren neće imati mesta da se širi, napominje Lazić.

Petunije u saksijama se zalivaliju najbolje odstajalom vodom, pogotovo kada su visoke temperature da ne bi došlo do propadanja biljke. Zalivaju se jednom dnevno ili zavisno od vremena ili veličine saksije.

„Ako se desi da je biljka dehidrirala, skroz klonula, zalije se 10 do 15 minuta u hladovini i onda se izbaci na sunce. Petonija je najbolja da otvorenom nebu na sunčanoj strani, jer ako se desi da je u hladovnini napadne je pepelnica i brzo propada", upozorava cvećar.
Petunije su odlučne za formiranje bordure, jer ne rastu više od tridesetak centimetara ovako posađene u zemlji zalivaju se jednom nedeljno.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи