Ide li krokodil dvometraš ka Hamburgu

Krokodil u reci u Nemačkoj. Policija i nadležne službe za njim bezuspešno tragaju još od petka. Šanse za preživljavanje su mu dobre, ocenjuju stručnjaci. A neki nagađaju da ga rečne struje nose ka gradu Hamburgu.

U reci Unstrut na jugu nemačke pokrajine Saksonija-Anhalt viđen je krokodil, dugačak dva metra. Poslednjih nekoliko dana više ljudi se obratilo policiji tvrdeći da su ga videli kako pliva rekom.

Usledila je opsežna potraga i zabrana kupanja u tom području sve do 6. septembra. I poruka pecarošima: budite oprezni.

Policijska jedinica zadužena za zaštitu voda tokom vikenda je pretraživala reku.

Krokodila su tražili i iz vazduha. U potrazi su učestvovali i služba Nemačkog društva za spasavanje (DLRG), vatrogasci, kao i službenici Kancelarija za javni red i Veterinarske službe.

Potraga za krokodilom nije urodila plodom i nakon toga je obustavljena. „Konkretnih dokaza o krokodilu nema“, izjavio je predsednik okruga Gec Ulrih.

Potraga za gmizavcem započela je još 28. avgusta ujutro, nakon što su pecaroši prijavili da su veče pre toga videli krokodila u blizini sela Lauh an der Unstrut.

Sledećeg dana privremeno su zatvoreni kanali u Trezdorfu i Vecendorfu.

Krokodil pobegao iz zoološkog vrta?

U medijima, ali i na društvenim mrežama mnogo se priča i nagađa o tome kako je ta životinja mogla da dospe u nemačku reku.

Sličan slučaj poslednji put je zabeležen 1994. godine u Dormagenu kod Diseldorfa kada je jedan krokodil pobegao iz zoološkog vrta.

Radilo se o kajmanskom aligatoru dugom 80 centimetara, kojeg su na kraju uspeli da uhvate. Nakon toga dobio je i nadimak „Semi“ ili „Zver iz jezera Bagerze“.

Glasine koje sada kruže internetom veoma su maštovite. Po jednoj od njih gmizavac je uspeo da pobegne iz zoološkog vrta Memleben u Kajzerfalcu, koji se nalazi u blizini reke Unstrut.

Ta vest je međutim odmah i demantovana, jer u tom zoološkom vrtu i nema krokodila.

Druga glasina je da se radi o krokodilu koji je u mesto Karsdorf, takođe u blizini reke, stigao još pre nekoliko decenija. Ni ta vest nije potvrđena kao istinita.

Teorija koja je, čini se, jedina moguća, jeste da je krokodil prvobitno bio nečiji kućni ljubimac: „Verovatno je držan nezakonito, a onda je postao smetnja svom vlasniku, koji ga je, pretpostavljam, pustio“, rekao je za list Bild direktor zoološkog vrta u Haleu Denis Miler.

Miler je policiji i onima koji su uključeni u istragu savetovao da krokodila traže u sumrak ili noću, jer preko dana krokodili dremaju.

Na putu ka Hamburgu

Ako se u reci zaista nalazi krokodil, stručnjaci smatraju da on ima relativno dobre šanse da preživi. I da uz pomoć rečnih struja čak stigne i do Hamburga.

Oliver Vings sa Univerziteta Martin Luter Hale-Vitenberg u izjavi za nemačku novinsku agenciju DPA podseća da su krokodili hladnokrvne životinje koje mogu da se prilagode temperaturama većim od 20 stepeni. Hrane se ribama i patkama.

„Iako se krokodili zapravo boje ljudi, oni su opasne životinje. Čini se da su spori, ali brzinom munje mogu da iskoče i po nekoliko metara iz vode“, objašnjava stručnjak i naglašava: „Svi moraju da budu svesni rizika da bi to zaista moglo da bude istina, odnosno da je to pravi krokodil“.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 13. јун 2024.
20° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије