Da li su presušili Viktorijini vodopadi

Viktorijini vodopadi, ili „Dim koji grmi“ kako ih naziva lokalno stanovništvo, pokušavaju da prežive u vreme jedne od najtežih suša koja je zahvatila Južnu Afriku. Vodopadi, mesto gde afrička reka Zambezi propada u ponor dubok 100 metara, decenijama su privlačili milione turista koji su dolazili u Zimbabve i Zambiju da vide taj nesvakidašnji prizor.

Iako se količina vode u Zambeziju uobičajeno smanjuje tokom sušne sezone, stručnjaci upozoravaju da je ove godine došlo do nezamislivog pada nivoa vode.

Najveća suša u poslednjih 100 godina svela je količinu vode na minimum, što je podgrejalo strahove da bi klimatske promene mogle da ubiju jednu od najvećih turističkih atrakcija u regionu.

„Prethodnih godina, u vreme suše, nije bilo u ovoj meri. Ovo je prvi put da vidimo ovakve vodopade“, rekao je Dominik Nijambe, prodavac suvenira u Livingstonu sa zambijske strane vodopada.

Južna Afrika već je pogođena najgorim efektima globalnog zagrevanja. Slavine su u mnogim oblastima presušile, a pomoć u hrani potrebna je za oko 45 miliona ljudi čiji su usevi propali zbog suše.

Zimbabve i Zambija pogođeni su restrikcijama struje čija proizvodnja zavisi isključivo od hitroelektrane Kariba koja se nalazi na reci Zambezi, uzvodno od vodopada.

Kilometri ovog prirodnog čuda koje je bilo izvor života za biljni i životinjski svet u okolini, sada su ništa drugo do go kamen. Na drugim delovima vodotoka, vode ima veoma malo.

Predsednik Zambije Edgar Lungu rekao je da je ovo upozorenje koje ukazuje na štetu koju izazivaju klimatske promene. 

Viktorijini vodopadi spadaju u najveće i najspektakularnije u svetu. Slapove, široke preko kilometar i po, s padom od 128 metara, nazvao je po britanskoj kraljici Viktoriji škotski istraživač Dejvid Livingston, prvi zapadnjak koji je posetio ovo područje 1855. godine.

Vodopadi su upisani na Uneskovu listu mesta svetske baštine u Africi.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
22° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара