Читај ми!

Habl snimio jedan od najvećih i najkompletnijih „Ajnštajnovih prstenova“ ikada viđenih do sada

Poslednji snimak koji je svemirski teleskop Habl napravio prikazuje efekat gravitacionog sočiva koji daje gotovo savršen primer „Ajnštajnovog prstena“.

Veoma retke astronomske pojave u poslednje vreme se često pojavljuju u naslovima, i to sa dobrim razlogom. Proći će stotine godina dok ponovo ne budemo mogli da vidimo Jupiter i Saturn ovako blizu. Međutim, postoji još mnogo čudnih i vrlo retkih kosmičkih pojava koje se trenutno mogu uočiti na našem noćnom nebu. Jedini problem je što će vam za to biti potreban pristup Hablu.

Kao i uvek, Hubl nam šalje slike koje oduzimaju dah. Poslednji snimak koji je svemirski teleskop napravio prikazuje efekat gravitacionog sočiva koji daje gotovo savršen primer „Ajnštajnovog prstena". Slika ovog prstena, GAL-CLUS-022058s, ili, kako su ga astronomi nazvali, „Rastopljeni prsten", objavljena je krajem prošle nedelje.

Ovaj nadimak je inspirisan dvema činjenicama - lokacijom efekta, ali i time da on zaista izgleda kao prsten od rastopljenog metala. Naime, snimak prikazuje južno sazvežđe Fornaks u kojem svetlost izuzetno daleke galaksije savija mnogo bliža grupa galaksija, prenosi portal Junivers tudej.

Jedna od prednosti gravitacijskog sočiva je u tome da ovaj fenomen naučnicima omogućava da bolje prouče udaljene galaksije, koje bi inače nama bile nevidljive. Bliže masivne galaksije svojom gravitacijom iskrivljuju vremensko-prostorni kontinuum i tako savijaju putanje svetlosti slično kao što to čini sočivo. Na taj način deluju kao prirodni kosmički teleskopi.

U ovom slučaju je gravitacija skupina galaksija iskrivila svetlost daleke pozadinske galaksije i pretvorila je u luk, odnosno, povećala je njenu sliku i ravukla je u gotovo savršen prsten. GAL-CLUS-022058s najveći je i jedan od najcelovitijih Ajnštajnovih prstenova ikada otkriven u našem svemiru, saopšavaju iz Američke svemirske agencije Nasa.

Ajnštajn je unutar svoje opšte teorije relativiteta pretpostavio postojanje ovakvih gravitacijskih sočiva. Objekti poput ovih idealni su za proučavanje galaksija koje su često previše slabe i udaljene da bi se mogle videti bez ovog efekta.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи