Idemo na Mars - kineska raketa spremna na poziciji lansiranja

Kina je postavila raketu u poziciju za lansiranje, u okviru programa kojim se planiraju ukupno tri misije. Vozilo rover, bez ljudske posade, trebalo bi da put "crvene" planete krene sledeće nedelje.

Raketa nosač pod imenom "Dugi marš" do sada je imala tri eksperimentalna poletanja bez tereta, a cilj misije Kine je prikupljanje naučnih podataka, prenosi AP. 

Mediji u Kini najavljuju da je očekivani datum lansiranja 23. jul, pozivajući se na Kinesku nacionalnu svemirsku upravu.

Pored Kine, misije na Mars su ovog leta planirane i iz SAD i Ujedinjenih Arapskih Emirata. 

Misija je jedna od najambicioznijih projekata te vrste za Kinu. Naglo je naredovala još od 2003. godine od kada su u eksperimentalnu svemirsku stanicu poslati astronauti, a kineska sonda stigla je i do Meseca.

Tri misije koje su planirane ovog leta, imaju za zadatak da traže tragove mikroskopskog života dok izviđaju prostranstva Marsa i da izvrše pripreme za buduće astronaute.

Uprkos aktuelnoj pandemiji koronavirusa, priprema za istraživanje Marsa, Kina je nastavila. S druge strane, slične akcije odložene su u Evropi i Rusiji.

Očekuje se da će svaka svemirska letelica preći više od 480 miliona kilometara, pre nego što će sledećeg februara stići na Mars. 

Sjedinjene Države, slanjem rovera trude se da prikupe uzorke stena koji će se za desetak godina vratiti na Zemlju na analizu. Datum početka akcije je između 30. jula i 15. avgusta.

Svemirska letelica Ujedinjenih Arapskih Emirata nazvana "Amal", konstruisana je u partnerstvu sa Univerzitetom u Koloradu, i trebalo bi da se lansira 20. jula iz Japana.

Svetski naučnici žele da što više saznaju o tome kakav je bio Mars pre milijardu godina, još kad je imao izvore vode koji su možda podržavali sitne životne forme i pre nego što su se pretvorile u "smrznuti svet" kakav je danas.

Do sada je SAD bila jedina država koja je uspešno poslala svoju letelicu na Mars i to osam puta. "InSight" i "Curiosity" su "na terenu" dok šest ostalih letelica Mars istražuje sa orbite. Tri su američke, dve evropske i jedna je iz Indije.

петак, 14. јун 2024.
22° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије