Читај ми!

Спектакуларно откриће блага шпанске галије потонуле пре 350 година

Поморски археолози остали су без речи након открића непроцењивог блага које је давно изгубљено испод таласа мора код Бахама.

Шпанска галија крцата благом, која је потонула код обале Бахама 1656. године, до сада је била сан археолога широм света, али је најновија експедиција успела пронађе делић непроцењивог товара.

Амајлије и огрлице украшене драгим камењем, златни ланци и новчићи непроцењиве вредности коначно су после три и по века извађени са дна мора.

Галија "Nuestra Señora de las Maravillas" је потонула око 70 километара далеко од западне обале Бахама, али је благо из ње завршило расуто километрима далеко од места где ју је море прогутало.

Организација "Allen Exploration", у сарадњи са бахамским и америчким археолозима и рониоцима, добила је од владе Бахама дозволу да у научне сврхе истражи олупину и све што пронађе биће изложено у новом музеју те острвске државе.

Златни филигрански ланац за бројним мотивима је један од откривених предмета који указују на то да је товар био намењен изузетно богатим аристократама, а врло могуће и високим слојевима племства.

Ту је и огрлица са златном амајлијом крста Светог Јакова који су носили ходочасници у Галицију. Проналазак је такође повезан са војно-религијским витешким редом Светог Јакова, чији су чланови штитили ходочаснике и учествовали у шпанској поморској трговини.

Пронађен је још један сличан комад са мотивом крста Светог Јакова, али на великом зеленом овалном смарагду око којег је још 12 мањих четвртастих смарагда који можда симболизују 12 апостола.

Велика количина смарагда и аметиста ископаних у Колумбији такође је откривена и пружа доказе о илегалној трговини, јер никада нису били уписани у бродски манифест.

Галија је из Хаване била на путу ка Шпанији и преносила је благо из Америке за аристократе. Осим тога, на себи је имала и непријављене предмете као и товар драгоцености који је спасен са друге галије која је потонула код обале Еквадора.

Међутим, 4. јануара 1656, брод је потпунио и услед грешке у навигацији упловио у плићу воду где је ударио у подводни гребен. Само 45 од 650 људи на њему је преживело, а многе који су завршили у води појеле су ајкуле.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво