Читај ми!

Сувенири са мотивима народне радиности – омиљени су код страних туриста

Већ је уврежено мишљење да на посетиоце Београда највећи утисак остављају храна и изласци. То већина странаца потврђује, а из наших музеја и продавница наводе да су међу најпродаванијима сувенири и аутентична гардероба.

Последњих година највеће интересовање страних посетилаца Београда је за ручно рађене предмете који се највише купују као успомена из наше земље. „Етнолоџи фест“ је догађај на којем, осим у изложби и базару нашег културног наслеђа, публика ужива и у модној ревији. Дизајнери се труде да традиционалне ствари креирају у модерној форми.

„Од доба Добриле Смиљанић, сирогојно џемпер, од тад па на овамо је најпродаванији и наш најпознатији артикал који би могли да истакнемо као нешто наше најпознатије и код нас и у свету. Чак и тај програм за кућу је постао популаран, па су ту везени јастуци, столњаци, постељина са иницијалима, теписи, пиротски ћилим, стапарска ружа“,  наводи Гордана Грубјешић.

Нису скупи и лако их је понети. Иако смо преплављени сувенирима из иностранства, посетиоци Србије највише купују оне са традиционалним мотивима. Производи старих заната – бели вез, народне ношње или аутентични детаљи.

У Конаку кнегиње Љубице, осим што се пробају кости какве је она некада носила, купују се публикације и магнети са детаљима Винчанске културе.

„Поред тога налазе се сувенири који нису типски урађени него су управо урађени занимљиво, па посетиоци могу као што је ова пустована лоптица, да се вежу успоменом за њу. У питању је етнолошки производ, а акценат је стављен на квалитет ручне израде. Ту су и сувенири из Музеја Винче, то су фигурине и магнети урађени у глини, тако да и то је нешто што је занимљиво посетиоцима“, истиче Марија Петровић, историчарка уметности.

Често се купују и књиге о нашим градовима. Када одлазе из наше земље, осим успомена које имају на фотографијама, најчешће се у њиховим торбама налазе и овакви детаљи.  

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи