Читај ми!

На овом месту можете да ходате улицама античког града

Царичин град који је у шестом веку подигао византијски цар Јустинијан Први истражује се више од једног века. Јединственим га чине архитектура, инфаструктура, мозаици, број цркава. До сада их је откривено 17. Ових дана српски и француски археолози почели су ископавање велике цркве у којој се, претпостављају, налазе и мошти једног од светаца.

У доњем граду Јустинијане Приме полако израња четворолисна, централна црква од пет колико их је у низу, откривених уз помоћ георадара. То је, каже професор др Вујадин Иванишевић, јединствен пример у рановизантијском свету.

„Налаз таквог објекта указује да је у питању највероватније мартиријум односно да су ту сахрањене мошти неког од мартира античког света. Познато је да је цар Јустинијан преносио мошти у саму престоницу Константинопољ, где је градио бројне цркве, али изгледа да је то учинио и у граду који је подигао у близини места свог рођења што даје потпуно нову димензију истраживањима на Царичином граду“, истакао је др Иванишевић. 

Са великим задовољством и очекивањима на посао који ће трајати три године прионули су и француски археолози. Готово пола века откривају тајне града цара Јустинијана.

„Овај локалитет је невероватан, веома значајан, очуван. Циљ нам је да повежемо архиепископска седишта у Византијском царству“, каже проф. др Катрин Вандерхејден, шефица француског тима археолога.

Град који је живео само 80 година задивљује и стручњаке и посетиоце, којих је све више.

„Неки број који се ми надамо да ће у наредним годинама бити на месечном нивоу да кажем 5.000 до 6.000 посетилаца. Ово је јединствен локалитет у Србији где ви можете да ходате улицама једног античког града, где ви можете да ископате читав антички град, да га вратите у живот, да га извучете на површину земље“, објашњава Небојша Димитријевић, археолог Народног музеја у Лесковцу.

Нова сазнања као и пројекти заштите, инфраструктурног уређења и презентације Царичиног града важни су кораци ка циљу да се ово благо нађе на Унесковој листи светске културне баштине.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво