Читај ми!

Културно наслеђе Србије на Гугловим изложбама

На платформи "Google Arts and Culture" почело је онлајн представљање културног наслеђа Србије. За сада је доступно седам изложби, од Манастира Студеница, до Смедеревске тврђаве.

Кликом на „Гуглову“ аудио-визуелну платформу могуће је виртуелно посетити седам изложби о знаменитостима широм Србије.

То су Манастир Студеница, Галерија Матице Српске, Синагога у Суботици, Смедеревска тврђава, Стамбена палата Ференца Рајхла, Рам тврђава и Црква манастира Покајница.

„Ових седам изложби које су постављене су одабране тако што је био скроз готов и спреман за обљављивање на 'Гуглу‘ по њиховим строгим техничко технолошким захтевима“, напомиње Дејан Масликовић, помоћник министра за културу и информисање.

Истакао је да ће то много допринети томе да Србија буде препозната у свету као држава са богатим културним наслеђем.

Како је рекао, „Гугл“ је водећи светски претраживач и има утицај не само у оквиру ИТ технологија, већ и на креирање одређеног јавног мњења, са садржајем који нуде својим корисницима, којих има неколико милијарди.

Овај материјал доступан на Гуглу представља детаљно културно наслеђе на овом поднебљу и на располагању је не само општој него и академској заједници. Верује се да ће и кроз академске радове у већој мери бити истражени споменици културе Србије.

„Могу да дам пример манастира Студеница, и зидно слкарство манастира Студеница које спада у једно од најлепших и највреднијих зидних сликарстава на свету, неколико доктората је већ посвећено теми сликарство Богородичине цркве које су рађене у иностранству“, наглашава Масликовић.

Очекивања су да ће више од 50 нових изложби бити постављено до краја наредне године што ће допринети даљем онлајн промовисању културног наслеђа Србије. То ће утицати и на развој туризма, али и културне заједнице у Србији.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. септембар 2024.
28° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи