Читај ми!

Писање руком или куцање на тастатури – шта је боље за памћење

Истраживачи са Универзитета Принстон и Калифорнијског универзитета у Лос Анђелесу спровели су низ студија како би доказали разлике између студената који су куцали своје белшке и оних који су их писали руком

Многи су писање заменили куцањем у времену модерних технологија. Стручњаци су након спроведеног истраживања дошли до занимљивих закључака и открића који су од два начина бележења информација бољи за мозак.

Студенти који су своје бешке писали руком, боље су разумели смисао лекције од оних који су своје белешке куцали на рачунару.

У истраживањима су учествовали студенти који су предавања куцали на рачунару и писали руком на папиру. После периода од 30 минута морали су да одговоре на питања са предавања и онда да све то понове недељу дана касније.

Аутори студије су се фокусирали на то колико рачунар омета концентрацију у раду. Писање руком показало се корисније. Они који куцају имају већи капацитет за узимање белшки и могу да забележе више речи у односу на писање руком, па су понекад могли и да прекуцају цело предавање, од речи до речи.

Студенти који су писали руком морали су брзо да обраде лекцију, коју су преписали, што им је дало предност у дугорочном памћењу нових појмова.

У тесту који су учесници истраживања решавали недељу дана касније, резултати су били слични као и након првог теста.

Они који су писали руком и даље су разумели смисао лекције, а показало се и да су отворени према разумевању нових идеја, што је показало да писање руком заиста може да побољша функције мозга. 

недеља, 22. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи